Koronawirus z RPA i Wielkiej Brytanii to nie jedyne mutacje! Naukowcy potwierdzili aż 12 wariantów!

Koronawirus z RPA

Koronawirus z RPA i Wielkiej Brytanii to nie jedyna mutacja, jaką się udało odkryć naukowcom z Białegostoku. Jak się okazuje, w województwie podlaskim wykryto aż 12 różnych wariantów Covid-19. Największy niepokój powoduje wirus południowoafrykański, który wykazuje oporność na działania wprowadzonych szczepionek.

Naukowcy z Akademickiego Ośrodka Diagnostyki Patomorfologicznej i Genetyczno-Molekularnej Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku potwierdzili, że na Podlasiu obecnie wykryto mutację brytyjską, a co więcej pojawił się tam również pierwszy przypadek wariantu południowoafrykańskiego. Jak się również okazuje, oprócz dwóch nowych wariantów, naukowcy z powyższego ośrodek diagnostyki poinformowali, że w województwie podlaskim wykryto również 12 różnych wariantów.

Zobaczcie również: Maseczki w Polsce tylko chirurgiczne lub z filtrem – wkrótce nowe rozporządzenie!?

Koronawirus z RPA i Wielkiej Brytanii to nie jedyna mutacja!

Minister Zdrowia Adam Niedzielski na konferencji prasowej poinformował o wykrytym pierwszym przypadku południowoafrykańskiego wariantu koronawirusa. Pierwszy odkryty przypadek z RPA zdiagnozowano u pacjenta z okolic Suwałk. Niemniej jednak naukowcy, którzy pracują nad projektem badań nowego szybkiego testu molekularnego, doszli do zaskakującego odkrycia. Jak podała kierownik ośrodka dr hab. Joanna Reszeć, badania wykonane na grupie niemal 70 pacjentów wykazały duży odsetek mutacji wirusa SARS-CoV-2:

Analizy wariantów mutacji wirusa SARS-CoV-2 wykonane w grupie 69 pacjentów z pozytywnym wynikiem testu na obecność SARS-CoV-2, pochodzących z różnych części województwa podlaskiego, wykazały znaczny odsetek mutacji badanego wirusa.

Naukowcy przeprowadzili dokładne badania na grupie osób, które zaskoczyły ich samych. Oprócz wariantów brytyjskiego i południowoafrykańskiego zostały również wykryte warianty pochodzące z Irlandii, Belgii, Rosji oraz nowe, które do tej pory nie zostały zidentyfikowane. Jak również podkreślają, aby ocenić częstość ich występowania, niezbędne są badania na większej grupie osób.

Należy podkreślić, że aby oceniać częstość występowania tych wariantów w naszej populacji niezbędne są badania na większej grupie pacjentów.

Jak do tej pory uznano za najgroźniejszy wariant południowoafrykański, który może rozprzestrzeniać się w znacznie większym tempie niż pozostałe. Trzeba podkreślić, że jak do tej pory nie udowodniono, że koronawirus z RPA i jego mutacja powoduje cięższy przebieg choroby. Czy większą śmiertelność. Naukowców najbardziej niepokoi kwestia szczepionek. Wariant z RPA posiada mutację E484K, która jest gorzej rozpoznawalna przez przeciwciała zawarte w szczepionka na Covid-19.

Koronawirus z RPA : źródło: Facebook, radio.białystok.pl