Kontrola policji – w tych miejscach stoją najczęściej! Zobacz gdzie

Kontrola policji to zmora wielu kierowców jadących w wakacje na wczasy. Nadmierna prędkość to najczęstsza przyczyna mandatów, które drogówka wlepia uczestnikom ruchu drogowego. Ma to wpłynąć na redukcję ilości wypadków, których na polskich drogach od zakończenia roku szkolnego jest coraz więcej. Niestety, w wielu z nich ludzie tracą życie. Gdzie jednak przeważnie można spodziewać się policyjnego patrolu? Badanie przeprowadzili dziennikarze Faktu, opierając się na danych z popularnej aplikacji NaviExpert.

Kontrola policji na polskich drogach

Jak już wcześniej wspomniano, kontrole policji na drogach w trakcie wakacji są zdecydowanie bardziej wzmożone. Wszystko przez większy ruch, zwłaszcza w weekendy. Społeczeństwo podróżuje, zwiedza, organizuje sobie wolny czas – jednakże kierowcy niezwykle często zapominają o bezpieczeństwie podróży. Nadmierna prędkość, brawura, zmęczenie długimi trasami – właśnie to często jest czynnikiem decydującym o potencjalnych wypadkach.

Policyjne radiowozy przy drogach działają niezwykle skutecznie, a kierowcy momentalnie ściągają nogę z gazu. Gdzie jednak kontrole odbywają się najczęściej? Bardzo ciekawe badanie przeprowadzili dziennikarze Faktu, a we wszystkim pomogły im dane gromadzone przez aplikację NaviExpert.

źródło: fakt.pl

W tych miejscach policja stoi najczęściej

Miejsca w których najczęściej stoi policja, uzyskano dzięki zgłoszeniom użytkowników dwóch popularnych aplikacji – NaviExpert oraz Rysiek. Badaniom poddano miesiąc maj.

Mapa poglądowa pokazuje, że najwięcej kontroli odbywa się na trasie łączącej Gdańsk z południem Polski. Mianowicie, chodzi o drogę krajową numer 7. Biegnie ona przez najważniejsze punkty naszego kraju – między innymi stolicę Warszawę, a także Kraków. 

Dróg które zdecydowanie upodobali sobie policjanci, jest jednak o wiele więcej. Wszystko można zobaczyć na specjalnej infografice, przygotowanej przez Polską Grupę Infograficzną.

Zestawienia takie jednakże często spotykają się ze sporą ilością krytyki – mówi się o nich, że są wsparciem dla piratów drogowych. Ich cel jest jednak inny. Mają za zadanie uświadomić kierowców o najbardziej niebezpiecznych odcinkach drogowych, bo zwykle to właśnie tam ustawia się policja. Powinno to mobilizować do ograniczania prędkości, wskutek czego miejsce może mieć mniejsza ilość wypadków.

źródło zdjęć: policja.pl

infografika: fakt.pl

Bartek Z

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Dziennikarstwo i Komunikacja Społeczna, specjalizacja: dziennikarstwo sportowe. Pasjonat piłki ręcznej oraz piłki nożnej.