Najnowsze badania – picie nawet 25 filiżanek kawy nie szkodzi!

Ostatnie badania przeprowadzone przez naukowców uspokajają największych fanów kawy! W związku z tym śmiało można pić jej dużo. Najnowsze badania prosto z William Harvey Research Institute z Queen Mary University of London pokazują, że nawet 25 filiżanek kawy dziennie – nie szkodzi! Zobaczmy co z tego więcej wynikło. 

Kawa spożywana w dużej ilości nie szkodzi

Jedne badania wskazują, że picie 6 filiżanek kawy dziennie zwiększa ryzyko chorób układu krwionośnego czy udaru. Natomiast te najnowsze badania są tego zupełnym przeciwieństwem. Okazuje się, że badacze z William Harvey Research Institute twierdzą inaczej. Jeżeli są tutaj osoby, pijące powyżej 20 filiżanek kawy dziennie, mogą być spokojni. Podobno to nic groźnego!

Jak przebiegało badanie?

Po pierwsze, przebadano prawie 8000 Brytyjczyków, których podzielono na 3 grupy. Pierwsza z nich to osoby, które kawę piją sporadycznie. Natomiast kolejna grupa to ludzie pijący do 3 kaw dziennie i ostatnia: od 3 kaw w górę. Każdy musiał być zbadany, dlatego wykonano rezonans serca jak i prędkość fali tętna.

Osoby, które piły nawet do 25 filiżanek kawy zostały wykluczone z badania, jednak nie stwierdzono u nich sztywniejszych tętnic od osób pijących mniej. Natomiast jakie są skutki, gdy ściany tętnic ulegają nadmiernemu sztywnieniu? Może to spowodować zawał serca, gdyż serce jest obciążone. Dodatkowo jest ryzyko udaru mózgu. W badaniu nie wykazano zależności pomiędzy ilością pitej kawy a sztywnieniem naczyń krwionośnych. Dlatego to badanie budzi pewne kontrowersje. Istnieje wiele badań, które zaprzeczają tym wynikom i odradzają spożywania kofeiny w dużych ilościach.

Autorzy badania mówią, że te wcześniejsze zwracają uwagę na związek kawy ze sztywnieniem tętnic, jednak są niespójne i może to być spowodowane tym, że nie przebadano wystarczającej ilości osób. Wiele raportów może nas zniechęcić do spożywania kofeiny. Jednak i tak znajdą się na świecie najwięksi fani i nie zrezygnują z picia jej. Im więcej badań tym zwiększa się nasza świadomość. Jednak w tym przypadku ciężko stwierdzić czy ograniczać kawę czy jednak ją pić.

 

Martyna T

Absolwentka Uniwersytetu SWPS we Wrocławiu. Miłośniczka festiwali muzycznych oraz książek psychologicznych.