Przereklamowane atrakcje turystyczne w Polsce i za granicą

Większość z nas lubi podróżować, odkrywać nowe miejsca, trafiać w odległe zakątki. Często w naszych podróżach nastawiamy się na oczywiste miejsca. Zachęceni ładnymi obrazkami decydujemy się w swoich planach na urokliwe miejsca. Ostatecznie bardzo często okazują się one ładne i przyjemne jedynie na zdjęciu. Poniżej przedstawiamy Wam zestawienie pięciu miejsc w Polsce i za granicą, którymi możecie czuć się rozczarowani. Można je zaliczyć jako przereklamowane atrakcje turystyczne.

Morskie Oko – Zakopane

Morskie Oko jest jednym z najchętniej odwiedzanych miejsc w okolicach Zakopanego. Miejsce to zawdzięcza swoją popularność widokom na Tatry Wysokie i Rysy. Do Palenicy Białczańskiej można dojechać autem lub busem, ostatnie 8 km trzeba pokonać pieszo lub dorożką. Ponadto, oprócz reklamowanych atrakcji, czekają tam na turystów także tłumy ludzi i wycieńczone konie zaprzęgnięte w dorożki.

przereklamowane atrakcje turystyczne – morskie oko

Ruchome Wydmy – Łeba

Ten ewenement przyrodniczy powstał z akumulacji piasku wyrzucanego na brzeg przez fale morskie. Wywiewany silnymi wiatrami w głąb lodu tworzy wysokie wydmy (od 30 do 40 metrów wysokości). Co roku wydmy przesuwają się 1,2-1,6 m w kierunku wschodnim i południowo wschodnim. Wejście do Słowińskiego Parku Narodowego znajduje się we wsi Rąbka, 2 km od Łeby. Stamtąd pieszo, rowerem lub wózkiem elektrycznym można dotrzeć do ruchomych wydm znajdujących się około 7 km dalej. Piękne wschody i zachody słońca, dziewicze piaski ufałdowane przez przyjemny ciepły wiatr – to wszystko co bije od pięknych zdjęć tego miejsca. Jednakże rzeczywistość wygląda nieco inaczej.

przereklamowane atrakcje turystyczne – wydmy ruchome

Kolorowe Jeziorka – Dolny Śląsk

Cztery stawy u podnóża Wielkiej Kopy w Rudawach Janowickich położone są w województwie dolnośląskim. Powstały w miejscu wyrobisk dawnych niemieckich kopalni. Jeziorka zachwycają pięknymi kolorami: żółtym, purpurowym, błękitnym i czarnym. Całość dopełniona jest pieszymi trasami turystycznymi, którymi mogą delektować się turyści. Niestety szczęście na zobaczenie prawdziwych uroków tego miejsca mają tylko Ci, którym pogoda nie zepsuje widoków. Ulewy czy susze sprawiają, że jeziorka okresowo wysychają lub zmieniają swoją barwę.

przereklamowane atrakcje turystyczne – jeziorka

Przereklamowane atrakcje turystyczne za granicą
Pamukkale – Turcja

Niewielka miejscowość w Turcji, a w niej wapienne osady powstałe na zboczu Góry Cokelez. Od 1988 roku znajdują się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Dla turystów to jeden z obowiązkowych punktów na mapie do odwiedzenia. Pamukkale to po turecku „bawełniana twierdza”. Są to białe tarasy wapienne utworzone przez gorące źródła. Woda w tym miejscu jest korzystna dla zdrowia, łagodzi reumatyzm, astmę, choroby skóry. Dodatkowo, co najważniejsze dla turystów, jest ciepła, bo ma 36 stopni. Jednak przeludnienie tego miejsca skutecznie odpycha.

przereklamowane atrakcje turystyczne – pamukkale

Wenecja – Włochy

Co roku około 30 milionów turystów przyjeżdża do Wenecji. Miasto to położone jest na bagnistych wysepkach Adriatyku tworząc zespół mostów i kanałów. Z jednej strony miejsce to znajduje się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Miasto można zwiedzać na piechotę lub gondolą, co daje możliwość zobaczenia tego romantycznego miasta z nieco innej perspektywy. Przytulne kawiarenki, aromatyczna kawa, romantyczne kręte uliczki – to wszystko czeka na turystów. Z drugiej jednak strony, z powodu natłoku turystów, a także przez wysokie temperatury, miejscu temu towarzyszą nieprzyjemny zapach i duża ilość porozrzucanych śmieci.

przereklamowane atrakcje turystyczne – wenecja

Podsumowując, warto zastanowić się gdzie wybierzemy się na urlop. Często może nam przeszkadzać tłok lub też wszechobecność śmieci. I choć opisane miejsca niezaprzeczalnie należą do miejsc niezwykłych, oryginalnych i urokliwych, wpisują się niejednokrotnie również na listę przereklamowanych atrakcji turystycznych. Warto zatem zaplanować odpowiednio wizytę w tych miejscach żeby coś, co ma sprawiać przyjemność, nie okazało się drogą przez mękę.

Marta D

Absolwentka dziennikarstwa, kulturoznawstwa i fotografii – radiowiec z zawodu, kulturalny człowiek z wykształcenia, fotograf z pasji. Humanistka i umysł ścisły w jednym. Nie lubi zamykać się w ramach szablonowości. Uwielbia wyzwania, nowe miejsca i ciekawych ludzi.