Kolejny egzotyczny pająk bardzo blisko Polski. Czy Nosferatu jest groźny dla ludzi?

kolejny egzotyczny pająk

Kolejny egzotyczny pająk bardzo blisko Polski. Niemieckie media informują o pojawieniu się tam nowego gatunku pająka. Chodzi o tak zwanego Nosferatu. Jego rozmiary budzą grozę. Czy jest jednak groźny dla ludzi? Co wiadomo o jego jadzie i z czym może wiązać się ugryzienie? Jadowitego pająka u naszych zachodnich sąsiadów po raz pierwszy zaobserwowano w 2005 roku, jednak teraz rozprzestrzenił się na dobre po większym obszarze Niemiec. Szczegóły poniżej.

Kolejny egzotyczny pająk bardzo blisko Polski. Czy Nosferatu jest groźny dla ludzi?

W ostatnim czasie bardzo dużo mówi się o pająkach. W mediach głośno zrobiło się między innymi o tarantuli ukraińskiej, która coraz częściej spotykana jest na terenie naszego kraju. Jej rozmiary i wygląd mogą budzić przerażenie, gdyż to jeden z większych pająków, jakie można spotkać w Polsce. Teraz natomiast okazuje się, że kolejny egzotyczny przybysz jest coraz bliżej naszej granicy.

O rozprzestrzenianiu się nowego gatunku jadowitego pająka piszą niemieckie media. To właśnie tam w coraz większej ilości miejsc spotyka się Zoropsis spinimana, czyli tak zwanego pająka Nosferatu. Jak czytamy w serwisie RMF24.pl, przed laty okaz ten można było spotkać jedynie w basenie Morza Śródziemnego. Po raz pierwszy w Niemczech zaobserwowano go w 2005 roku – we Fryburgu. Od tego czasu jednak wiele się zmieniło. Przez wpływ zmian klimatu i rozwijającej się turystyki, pająk zadomowił się w różnych regionach Niemiec. RMF24.pl przytacza fragment tekstu RND:

Według (pozarządowej organizacji zajmującej się ochroną przyrody) Nabu ten jadowity pająk został po raz pierwszy zauważony w Niemczech w 2005 roku, we Fryburgu. Teraz występuje również w Bremie, Saksonii i Nadrenii Północnej-Westfalii.

ZOBACZ TAKŻE: Lewandowski czaruje w Barcelonie. Tak zabawił się z bramkarzem, kolejne gole Polaka [WIDEO]

Czy jad pająka Nosferatu jest groźny dla człowieka? Czym skutkuje ukąszenie?

Rozmiary Nosferatu budzą grozę. Ma on średnicę do 6 centymetrów. Na szczęście pająk ten nie jest bardzo niebezpieczny. Co prawda może ugryźć i zaatakować, ale tylko wtedy, gdy jest podrażniony. Jego jad nie jest zagrożeniem dla człowieka. Wszystko porównuje się do lekkiego użądlenia osy.

Potoczna nazwa Nosferatu wzięła się od charakterystycznego ubarwienia przedniej części ciała pająka. Przeważnie widywany jest w pomieszczeniach.

źródło: RND, RMF24.pl; foto: Twitter

Bartek Z

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Dziennikarstwo i Komunikacja Społeczna, specjalizacja: dziennikarstwo sportowe. Pasjonat piłki ręcznej oraz piłki nożnej.