Kirk Douglas nie żyje – aktor zmarł w środę, miał 103 lata

Świat filmu obiegła wiadomość, że Kirk Douglas nie żyje. Był legendą, aktorem ze złotego wieku filmu. Zdobył Oscara i przyczynił się do likwidacji „czarnej listy”. Zmarł w środę w Los Angeles w wieku 103 lat.

 

Kirk Douglas nie żyje

Świat stracił wielkiego aktora. Gwiazdę – ikonę światowego kina. W wieku 103 lat w Los Angeles zmarł Kirk Douglas. O śmierci aktora poinformował jego syn Michael Douglas. Tak opisał swojego ojca w komunikacie: „dla świata był legendą, aktorem ze złotego wieku filmów, filantropem, którego przywiązanie do sprawiedliwości i wartości, w które wierzył, stanowiło dla nas wszystkich wyzwanie”.

 

Kirk Douglas

Kirk Douglas, a właściwie Issur Danielovitch Demsky urodził się w 1916 roku w Amsterdamie w stanie Nowy Jork. Pochodził z żydowskiej rodziny emigrantów spod Mohylewa (obecnie na Białorusi, dawniej w Rosji).

 

Filmy z Kirkiem Douglasem

Kirk Douglas grał w wielu filmach znanych na całym świecie. Debiutował w 1946 roku w filmie „Dziwna miłość Marthy Ivers”. Natomiast światową sławę zyskał dzięki tytułowej roli przywódcy powstania niewolników w filmie „Spartakus” z 1960 roku w reżyserii Stanleya Kubrica. Oprócz tego grał w hollywoodzkich produkcjach, takich jak:

  • „Ostatni zachód słońca” – 1961 rok
  • „Układ” – 1969 rok
  • „Był sobie łajdak” – 1970 rok.

 

Nagrody i wyróżnienia Kirka Douglasa

Kirk Douglas w 1996 roku otrzymał Oscara za całokształt twórczości aktorskiej. Trzykrotnie był także nominowany do Oscara za role pierwszoplanowe w filmach: „Champion”, „Piękny i zły” i „Pasja życia”. Z kolei za rolę Vincenta van Gogha został odznaczony Złotym Globem.

Natomiast w 1968 roku American Film Institute umieścił aktora na 17. miejscu listy największych amerykańskich aktorów wszech czasów. Dodatkowo jest kawalerem francuskiego orderu Legii Honorowej.

 

Likwidacja „czarnej listy”

Oczywiście Kirk Douglas, oprócz 90 filmów, w jakich zagrał, co uczyniło go jedną z największych gwiazd kina w latach 50. i 60., odegrał inną ważną rolę. Przyczynił się do likwidacji „czarnej listy” z Hollywood. Była to lista aktorów, reżyserów i pisarzy, którzy byli odrzuceni przez powiązania z ruchem komunistycznym w latach 50. XX wieku.

Źródło zdjęcia: lasicillia.it

Marta D

Absolwentka dziennikarstwa, kulturoznawstwa i fotografii – radiowiec z zawodu, kulturalny człowiek z wykształcenia, fotograf z pasji. Humanistka i umysł ścisły w jednym. Nie lubi zamykać się w ramach szablonowości. Uwielbia wyzwania, nowe miejsca i ciekawych ludzi.