Kiedy obrona prac licencjackich i magisterskich? Terminy

Kiedy obrona prac licencjackich i magisterskich? Czas obron prac licencjackich oraz magisterskich za pasem! Pod warunkiem oczywiście, że zostały one napisane i zaakceptowane przez władze uczelni. Wielu zastanawia się jednak, w jakim terminie odbywają się obrony. Wyjaśniamy!

Kiedy obrona prac licencjackich i magisterskich?

To pytanie nurtuje wielu studentów. Okazuje się, że termin obrony pracy wyznacza uczelnia, jednak na wniosek studenta. Jak można łatwo się domyślić – wszystko zależy od tego, czy dostępna będzie komisja i promotor. Kolejnym aspektem jest czas, w jakim student złożył wspomniany wniosek.

Jak wygląda to natomiast w praktyce?

Obrona licencjatu

Na warsztat na początek weźmy licencjat. Pierwszym warunkiem przystąpienia do obrony, jest rzecz jasna zdanie wszystkich egzaminów oraz zaliczenie wszystkich przedmiotów. Kolejnym etapem jest złożenie gotowej pracy z podpisem promotora. Następnie można zabrać się za wniosek o to, aby uczelnia wybrała nam termin obrony. Warto zapoznać się dokładnie z wytycznymi poszczególnych uczelni – wiele z nich oczekuje okazania dodatkowych dokumentów. Je także należy złożyć, najczęściej razem z wnioskiem.

Po spełnieniu wszystkich wymogów, student może liczyć na odpowiedź ze strony uczelni. Bardzo możliwe, że będzie to czerwiec, lipiec lub rzadziej sierpień (rzecz jasna wszystko po zakończeniu sesji). Są to bowiem najczęstsze terminy obron prac studentów.

Obrona magisterki

W przypadku pracy magisterskiej, jest bardzo podobnie. Studenci przede wszystkim powinni zaznajomić się ze szczegółowym terminarzem składania dokumentów dla swojej uczelni. Wszystko przez to, że są one często ustalane indywidualnie, i mimo że obrony przeważnie są z podobnych terminach, daty na składanie poszczególnych dokumentów mogą się różnić.

Tutaj również najważniejszym z kryteriów, swoistą podstawą, jest zaliczenie wszystkich przedmiotów i zdanie wszelkich egzaminów. Bez tego ani rusz. Później odbywa się złożenie pracy a także wniosku o określenie terminu obrony. Decydujący głos ma rzecz jasna uczelnia.

Obrony też odbywają się po zakończeniu sesji, a pod uwagę bierze się takie miesiące jak czerwiec, lipiec czy nawet sierpień. 

Warto też dodać, że w niektórych przypadkach obrony przenoszone są na wrzesień, październik a może nawet listopad. Wszystko jednak zależy od argumentacji oraz władz uczelni.

źródło zdjęć: ro.com.pl, pkt.pl

Bartek Z

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Dziennikarstwo i Komunikacja Społeczna, specjalizacja: dziennikarstwo sportowe. Pasjonat piłki ręcznej oraz piłki nożnej.