Co to jest spalony? Wyjaśniamy krótko, łatwo, bezboleśnie

Co to jest spalony? To pytanie najczęściej zadają kobiety – jednak nie tylko! Co ciekawe, mężczyźni natomiast mają problem z rzeczowym wyjaśnieniem zaistniałej boiskowej sytuacji. Oznacza to w takim razie, że artykuł skierowany jest do przedstawicieli obu płci. Wyjaśniamy krótko, łatwo i bezboleśnie czym jest spalony!

Spalony – co to jest?

Jest wielce prawdopodobne, że niejednokrotnie byliśmy świadkami sytuacji, gdy podczas meczu piłkarskiego sędzia odgwizdał tak zwanego spalonego. Wtedy najczęściej, podczas wspólnego oglądania spotkania, pojawiało się pytanie – co to spalony?

I tutaj pojawia się problem. Jak najłatwiej wytłumaczyć spalonego? Ile razy zrezygnowani, odpuszczaliśmy dalszych tłumaczeń? Okazuje się jednak, że nie taki diabeł straszny, jak go malują!

Wielu zdaje się, że spalony ma utrudniać życie piłkarzy. Być może tak jest, jednak bez tego przepisu, gra na pewno nie byłaby efektowna, a piłkarze zamiast rozgrywać ciekawe akcje – czekaliby pod bramką rywala, aby w łatwy strzelić gola.

Spalony – definicja

Najłatwiejszą metodą wyjaśnienia danego terminu, jest jego prosta definicja. Ta, w swoim najłatwiejszym brzmieniu, prezentuje się następująco: spalony to sytuacja, gdy zawodnik poda piłkę do kolegi ze swojej drużyny w momencie, gdy ten znajduje się bliżej linii bramkowej rywala, niż ostatni gracz z pola drużyny przeciwnej (nie licząc rzecz jasna bramkarza). 

W niektórych sytuacjach jednak, nawet ta jakże łatwa i obrazowa definicja nie wystarcza. Dodatkowo wszystko komplikują inne, dodatkowe przepisy dotyczące takich sytuacji. Spalonego bowiem nie ma, gdy: piłkę zagrywa się z autu, z rzutu rożnego, lub nawet rzutu karnego. W wymienionych sytuacjach sędzia liniowy nie ma prawa podnieść chorągiewki. Przewinienia nie odgwizduje się także, gdy akcja ma miejsce na własnej połowie. Przepis wchodzi w życie dopiero na połowie rywala.

Pozycja spalona

Oglądając mecz piłkarski, bardzo często można także spotkać się z określeniem „pozycja spalona”. Co ono oznacza? Mianowicie tyle, że piłkarz rzeczywiście znajduje się bliżej linii końcowej niż ostatni zawodnik przeciwników (nie licząc bramkarza), ale nie odnosi z tej sytuacji żadnych korzyści, oraz nie wykazuje aktywności (nie przeszkadza rywalowi, nie absorbuje jego uwagi).

Warto na koniec dodać, że sytuacja w niektórych przypadkach jest bardzo trudna do wychwycenia nawet przez sędziów. W meczach na najwyższym poziomie, o prawidłowości całej akcji, bardzo często mogą decydować dosłownie milimetry.

Na koniec przytoczymy jeszcze definicję rodem z encyklopedii. Ona jednak także brzmi stosunkowo przyjaźnie:

Spalony to sytuacja, gdy podczas podania piłkarz danej drużyny znajduje się na stronie boiska należącej do drużyny przeciwnej i jest bliżej linii bramkowej drużyny przeciwnej niż piłka oraz bliżej niż przedostatni zawodnik drużyny przeciwnej i ma wpływ na przebieg akcji.

źródło zdjęć: bobrzanie.pl, orlandocitysc.com, quora.com

Bartek Z

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Dziennikarstwo i Komunikacja Społeczna, specjalizacja: dziennikarstwo sportowe. Pasjonat piłki ręcznej oraz piłki nożnej.