Kenijczyk przebiegł maraton poniżej dwóch godzin!

Kenijczyk przebiegł maraton poniżej dwóch godzin! Eliud Kipchoge jest pierwszym w historii świata biegaczem, który przebiegł dystans 42 km i 195 m tak szybko. Jego czas to 1 godzina 59 minut i 40 sekund. Bieg odbył się w Wiedniu. Wynik nie został jednak uznany za rekord świata, ponieważ był on specjalnie przygotowywany. Kenijczyk biegł w kontrolowanych warunkach.  

Badano nawet wpływ spadających liści

Kenijczyk przebiegł maraton poniżej dwóch godzin, ponieważ miał zapewnioną specjalną opiekę, a cała trasa była przygotowywana już dużo wcześniej. Głównym sponsorem przedsięwzięcia była firma petrochemiczna, która specjalnie na tą okazję wyremontowała 9,9 kilometrową pętle. Firma położyła tam nowy asfalt, aby na trasie nie było żadnych nierówności. Podczas biegu towarzyszyło mu 41 biegaczy, którzy przez cały czas dyktowali mu tempo. Wśród nich byli najwybitniejsi biegacze świata. Przed maratończykami jechał samochód, który pokazywał aktualny międzyczas. Przygotowania trwały ponad 3 miesiące, przeprowadzano liczne analizy i badania, a nawet wpływ spadających liści z okolicznych drzew. Godzinę startu ustalono bardzo późno, była bardzo przemyślaną decyzją. Oficjalnie Kenijczyk wystartował o godzinie 18:15 czasu lokalnego.

 

Osiągnięcia

Eliud Kipchoge ma 34 lata i jest ubiegłorocznym rekordzistą w maratonie. Pobił rekord świata w Berlinie z czasem 2:01:39. Ponadto zdobył 3 medale na Igrzyskach Olimpijskich. Wygrał maraton w Rio de Janeiro i zdobył srebro oraz brąz na igrzyskach w Atenach i Pekinie. World Athletics (dawniej IAAF) oczywiście nie mógł uznać osiągniętego czasu za rekord, ponieważ bieg był kontrolowany.

Sam Kipchoge mówi:

Czuję się dobrze. Dokonałem tego jako pierwszy, chcę inspirować wielu ludzi, pokazywać, że żaden człowiek nie jest ograniczony. Trzeba pamiętać, że 41 pacemakerów, którzy mi pomagali, należy do najlepszych sportowców na świecie. Chcę im podziękować, doceniam to, to co zrobili, razem stworzyliśmy historię. Wszystko przebiegło po naszej myśli. Możemy uczynić ten świat pięknym i spokojnym. Cieszę się, że moja żona i trójka dzieci byli świadkami historii

Magdalena C

Z wykształcenia inżynier produkcji. Miłośniczka podróży i dokumentów kryminalnych.