Dzień Ratownictwa Medycznego – święto 13 października

Są trochę jak ciche anioły. Nie sposób zliczyć ilu osobom pomogli ani ilu ludzi wręcz wyrwali śmierci z objęć. Ratownicy Medyczni, bo o nich mowa stoją w cieniu znanych i uznawanych lekarzy. A tymczasem ich rola jest nieoceniona. Dlatego właśnie 13 października przypada Dzień Ratownictwa Medycznego.

 

Dzień Ratownictwa Medycznego

Dzień Ratownictwa obchodzimy od 2006 roku. Powołano go Ustawą z dnia 8 września 2006 roku o Państwowym Ratownictwie Medycznym. I choć dzień ten nie jest dniem wolnym od pracy, jest bardzo ważnym świętem. Mało kto zdaje sobie sprawę, że zawód ten jest niezwykle trudny. Po pierwsze wymaga dużej wytrzymałości fizycznej oraz odporności psychicznej. Nie jest to z pewnością zawód dla osób wrażliwych. Co więcej, zdarza się, że ratownicy umierają nawet w wieku 40 lat na udary lub zawały. Niemniej jednak z pracy takiej można też czerpać ogromną satysfakcję. Dzieje się tak np. w momencie odebrania nagłego porodu lub udanej resuscytacji krążeniowo-oddechowej.

Kim jest ratownik medyczny?

Ratownicy medyczni pędzą na sygnale do osób poszkodowanych w wypadkach lub w innych sytuacjach kiedy zagrożone jest nasze zdrowie lub życie. Często też ryzykują własne życie i zdrowie by na czas udzielić pomocy poszkodowanemu. Obecnie aby zostać ratownikiem medycznym, trzeba przede wszystkim skończyć 3-letnie studia licencjackie na kierunku ratownictwo medyczne. W czasie studiów studenci uczą się w ramach takich przedmiotów jak:

  • pierwsza pomoc
  • choroby zakaźne
  • medycyna katastrof
  • anatomia
  • choroby wewnętrzne
  • diagnostyka obrazowa
  • położnictwo i ginekologia
  • neurochirurgia
  • laryngologia
  • toksykologia.
Patron Dnia Ratownictwa

Mało kto wie, że patronem corocznego święta jest Gerard Tonque. Jest to założyciel zakonu szpitalników. Podczas pobytu w Ziemi Świętej zachorował i trafił do szpitala w Jerozolimie. Po wyzdrowieniu wstąpił do bractwa istniejącego przy tym szpitalu. Kiedy tylko nadarzyła się okazja, wykorzystywał ją do podniesienia rangi szpitala. Następnie rozszerzył swoją działalność na tereny Ziemi Świętej, domy zakonne, miasta portowe, ośrodki pielgrzymkowe, szczególnie we Francji i Włoszech. Organizował również pielgrzymki do Ziemi Świętej.

Podsumowując, ratownicy medyczni to ważna, choć niedoceniana grupa zawodowa. Warto w ich dniu zwrócić uwagę na ich poświęcenie, podziękować im za pomoc i samemu nauczyć się udzielania pierwszej pomocy. W 2019 roku ich święto przypada na niedzielę 13 października.

Marta D

Absolwentka dziennikarstwa, kulturoznawstwa i fotografii – radiowiec z zawodu, kulturalny człowiek z wykształcenia, fotograf z pasji. Humanistka i umysł ścisły w jednym. Nie lubi zamykać się w ramach szablonowości. Uwielbia wyzwania, nowe miejsca i ciekawych ludzi.