Kanadyjski premier przeprasza za makijaż „blackface” – zdjęcie wywołało burzę

Kanadyjski premier wydał właśnie oświadczenie oraz oficjalnie przeprosił za zdjęcie z 2001 roku. Widać na nim polityka, który jest przebrany za Alladyna, jednak nie to wywołało skrajne emocje. Chodzi o makijaż, a dokładnie o tak zwany „blackface” co u większości osób wywołuje oburzenie, gdyż według nich ma on wydźwięk rasistowski. 

Burza w mediach

Fotografia przedstawia kanadyjskiego polityka Justina Trudeau, który przebrał się na bal za Alladyna. Największe kontrowersje i negatywne komentarze wywołało natomiast uzupełnienie jego przebrania makijażem. Chodzi o tak zwany „blackface”, czyli pomalowanie twarzy na kolor brązowy. Przez wiele osób jest to uznawane za działanie rasistowskie, stąd takie poruszenie na wielu portalach.

Justin Trudeau zdobył uznanie i sympatię międzynarodowej lewicy, gdyż jego poglądy są bardzo nowoczesne. Wspiera między innymi LGBT czy działania feministek. Jednak, według lewicy używanie takiego makijażu jest przejawem skrajnego rasizmu. Zapewne ze względu na to, zdjęcie wywołało taką burzę w Internecie. Tylko czy to było potrzebne i czy polityk miał na celu obrażanie kogoś?

Poniżej zobaczycie oficjalne oświadczenie Justina Trudeau:

źródło: twitter/euronews

Premier przeprosił za całą sytuację i jak sam podkreślił, nie powinien był tego robić.

Fotografia natomiast pochodzi z 2001 roku, a impreza to bal w szkole, w której był nauczycielem.

Martyna T

Absolwentka Uniwersytetu SWPS we Wrocławiu. Miłośniczka festiwali muzycznych oraz książek psychologicznych.