Jest rządowa oferta rekompensaty! Ile dostaną sprzedawcy kwiatów przy cmentarzach?

Jest rządowa oferta rekompensaty

W piątek, 30 października rząd podjął decyzję o zamknięciu cmentarzy w dniach 31.10 do 2.11. Nie da się ukryć, że decyzję podjęto późno, a najbardziej ucierpieli na tym sprzedawcy kwiatów i zniczy, dla których jest to jeden z najważniejszych dni w roku. Ile w takim razie otrzymają od państwa? Zobaczcie! Jest rządowa oferta rekompensaty!

W piątek premier Mateusz Morawiecki podczas konferencji prasowej poinformował o zamknięciu cmentarzy. Od soboty do poniedziałku włącznie nie będziemy mogli udać się na groby bliskich. Decyzja ta została podjęta, kiedy w naszym kraju wzrost zakażeń COVID-19 przekroczył 20 tysięcy.

Nie da się ukryć, że decyzja rządu odbiła się szerokim echem w sieci. Ludzie zaczęli organizować akcje społeczne, które miały na celu pomóc sprzedawcom w pozbyciu się towaru. Nie da się ukryć, że listopad to dla nich jedyny miesiąc w roku, kiedy mogli liczyć na naprawdę spory zarobek. Tym bardziej decyzja o zamknięciu cmentarzy z dnia na dzień ich zaskoczyła. Premier dzień po decyzji ogłosił, że nie zostawi handlowców samych. Ile w takim razie otrzymają od rządu?

Jest rządowa oferta rekompensaty!

 

Te ceny były ustalane w rozmowach i pewnym rozeznaniu m.in. z hurtownikami. Mamy nadzieję, że ta stawka będzie faktycznie zadowalająca dla tych osób, które z powodu zamknięcia cmentarzy będą miały w tym roku niższe obroty- powiedziała wiceminister rolnictwa Anna Gembicka, kiedy okazało się, że jest rządowa oferta rekompensaty.

.

11 PLN -tyle dostaną sprzedawcy za kwiaty doniczkowe. Trzeba jednak wziąć pod uwagę fakt, że ceny hurtowe od detalicznych znacznie się różnią. Za doniczkowe kwiaty przy cmentarzu zazwyczaj musieliśmy zapłacić od 25 do 30 PLN. Kiedy sprzedawcy decydowali się na ich szybsze wyprzedanie, cena wahała się w okolicach 15-20 PLN. Co więcej, do zakupu kwiatów z hurtowni należy doliczyć koszt ich przewozu, zatrudnienie pracowników i wykupienie stanowisko. Nie rzadko handlarze decydują się na wzięcie w tym czasie kredytu.

Jak otrzymać rządowe wsparcie?

Aby ubiegać się o wsparcie, przedsiębiorca musi wypełnić wniosek, w którym poda liczbę niesprzedanych chryzantem oraz miejsce, gdzie są one przechowywane. Termin składania wniosków mija 6 listopada, a należy je składać do kierownika Biura Powiatowego.

Kwiaty, które zostały, można również przekazać pozarządowym organizacjom. Na to czas sprzedawcy mają do 12 listopada. Następnie będą musieli po 16 listopada niezwłocznie oddać kwiaty do miejsca zajmującego się zbieraniem i przetwarzaniem odpadów.

Posiadacz chryzantem dokumentuje oddanie kwiatów takiemu podmiotowi w formie pisemnej lub elektronicznej, zawierającej informację o liczbie przekazanych chryzantem. Jest to bardzo istotne, ponieważ zarówno potwierdzenie odbioru odebranych chryzantem, jak i potwierdzenie odbioru chryzantem przekazanych jako odpady, musi zostać dostarczone do kierownika biura powiatowego do 30 listopada 2020 r. Ponadto posiadacz chryzantem prowadzący pozarolniczą działalność gospodarczą składa również oświadczenia i zaświadczenia dotyczące pomocy de minimis

Handlowcy otrzymają pomoc do końca roku.

Zobaczcie również: Sprzedawcy pomylili grzyby jadalne z trującymi – 4 osoby zmarły

Jest rządowa oferta rekompensaty – źródło: YouTube, Rmf.fm