Jaka pogoda czeka na nas w Polsce jesienią – pierwsze prognozy!

Okres wysokich temperatur nadal utrzymuje się w naszym kraju. Patrząc na zmieniający się klimat, wielu osób nie dziwi fakt, iż coraz częściej występują anomalia pogodowe niecharakterystyczne dla Polski. Lato przyszło nagle, dostarczając nam prawdziwe tropiki. Dzięki amerykańskim meteorologom, możemy się wstępnie dowiedzieć, jaka pogoda czeka na nas jesienią. Mamy przygotować się na kontynuację wysokich temperatur, czy raczej na ulewy i wichury?

Jaka pogoda czeka na nas jesienią?

Dzięki wstępnym informacjom, które przekazali amerykańscy meteorolodzy z AccuWeather, możemy wiedzieć jakiej pogody mniej więcej spodziewać się jesienią. Lato dało się we znaki: susze, upały do takiego stopnia, że nie trzeba było ruszać się nigdzie dalej na wakacje. W związku z nimi, pojawiały się też gwałtowne burze i ulewy. A co czeka nas po lecie? Sprawdźcie sami.

Okazuje się, że w Polsce w okresie od września do października możemy się spodziewać pogody, która zapewne zadowoli niejednego z was. Mianowicie, temperatury mogą oscylować między 20 a 25 stopniami. Ma to być przyjemna, polska złota jesień. Jednak mogą wystąpić też susze, wzmocnione tymi letnimi, co może zaniepokoić rolników. Podobnie ma być w Niemczech, jak i Francji.

A kiedy ochłodzenie? Temperatura może spaść pod koniec października, jednak nie tak gwałtownie. Nadal śmiało będzie można aktywnie spędzać czas na dworze, bez puchowych kurtek. Listopad natomiast ma być tym miesiącem, który sprawi, że po kurtki będzie trzeba sięgnąć. Synoptycy z AccuWeather mówią o zimnym powietrzu napływającym z Rosji. Ten scenariusz wydaje się być nie najgorszy.

Jesień w Europie

Najwyższa temperatura jesienią ma utrzymać się w Portugalii i Hiszpanii i to raczej nie powinno nikogo zdziwić. Tam wakacyjna aura będzie trwać zdecydowanie dłużej. Dominować będą susze, a dopiero na przełomie września i października, będą możliwe opady. Bardziej sceptyczny scenariusz meteorolodzy przygotowali dla Wielkiej Brytanii i Irlandii, gdyż tam mieszkańcy spodziewać się mogą wichur oraz silnych burz z opadami. Może to powodować niebezpieczne powodzie.

Norwegia i Szwecja zazwyczaj kojarzy się z niższymi temperaturami w porównaniu z innymi państwami. Tej jesieni ma tam być cieplej i bardzo przyjemnie. Zobaczymy, czy to się sprawdzi! Natomiast obszary o zwiększonej wilgotności to Włochy i półwysep bałkański. Lato tam jest nadal bardzo gorące, z niebezpiecznymi burzami. Będą one mniej intensywne z upływem czasu, ale jesienią zagrożenie powodziami nie zniknie.

Martyna T

Absolwentka Uniwersytetu SWPS we Wrocławiu. Miłośniczka festiwali muzycznych oraz książek psychologicznych.