Jak zmienić hasło w komputerze? Sprawdź metody!

Jak zmienić hasło w komputerze? Wydaje ci się, że obecne nie jest wystarczająco silne, lub po prostu stwierdzasz że to czas na powiew świeżości? Zobacz jak to zrobić!

Jak zmienić hasło w komputerze Windows 7

Poradnik zaczniemy od jednego z najbardziej popularnych systemów operacyjnych wyprodukowanych przez Microsoft, a więc od Windowsa 7. 

Zacznijmy zatem od tego, jak zresetować obecne już hasło. 

  • Wybieramy przycisk „Start”, następnie „Panel sterowania” -> „Konta użytkowników” -> jeszcze raz „Konta użytkowników” a w dalszej kolejności opcję „Zarządzaj kontami użytkowników”. Wtedy system może poprosić o hasło administratora – wystarczy zatem je wpisać i potwierdzić działanie.
  • Pojawia nam się karta „Użytkownicy”, gdzie musimy wybrać nazwę użytkownika dla którego chcemy zresetować hasło. Dokonujemy tego w polu „Użytkownicy tego komputera”. Klikamy na konkretną nazwę użytkownika i opcję „Resetuj hasło”. 
  • Ostatni krok jest niebywale banalny – wpisujemy nowe hasło, potwierdzamy je i klikamy w przycisk „OK”.

Zmiany hasła dokonać może jeszcze łatwiej. Naciskamy jednocześnie klawisze: Ctrl + Alt + Delete, a w kolejnym kroku klikamy opcję „Zmień hasło”. Rzecz jasna podajemy stare hasło, a następnie we wskazanym polu wpisujemy nowe. Wszystko zatwierdzamy Enterem i gotowe!

Jak zmienić hasło na komputerze Windows 10

Windows 10 w wachlarzu swoich możliwości zawiera kilka opcji, które pozwalają na zmianę hasła. Oficjalna strona wsparcia daje natomiast następujące wskazówki.

  • Możliwość ze skorzystania z pytań zabezpieczających (jeśli je podano). Ta metoda sprawdza się wtedy, gdy rzeczywiście zapomnimy naszego hasła i w ten sposób chcemy dostać się do komputera. Aby jednak zresetować hasło, najpierw wpisz niepoprawne – dopiero wtedy uruchomiona zostanie funkcja resetu. Wybieramy opcję „Resetuj hasło”, opcjonalnie odpowiadamy na pytanie zabezpieczające, a w kolejnym kroku wprowadzamy nowe hasło. Po wszystkim logujemy się, sprawdzając jednocześnie, czy nowe hasło spełnia swoje zadania i jest poprawne.
  • W starszych wersjach Windows 10 nie ma jednak czegoś takiego, jak pytania zabezpieczające – przez to nie można odzyskać hasła, a pozostaje jego reset. Aby wybrać nowe hasło, konieczny jest reset całego urządzenia. Wiąże się to z koniecznością wykonania kopii zapasowych plików osobistych. Trzeba jednak pamiętać, że reset spowoduje trwałe usunięcie danych i zawartości komputera.

Oficjalne wsparcie podaje jeszcze jedną metodę. Brzmi ona w sposób następujący:

Na ekranie logowania wpisz nazwę konta Microsoft, jeśli jeszcze nie została wyświetlona. Jeśli na komputerze istnieje wiele kont, wybierz to, które trzeba zresetować. Poniżej pola tekstowego hasła wybierz opcję Nie pamiętam hasła. Postępuj zgodnie z instrukcjami, aby zresetować hasło.

źródło zdjęcia: mobimaniak.pl

Bartek Z

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Dziennikarstwo i Komunikacja Społeczna, specjalizacja: dziennikarstwo sportowe. Pasjonat piłki ręcznej oraz piłki nożnej.