Jak wygląda paszport covidowy i skąd go pobrać? Tłumaczymy, jak działa unijny certyfikat!

paszport covidowy

1 czerwca Polska dołączyła do programu Unijnego Certyfikatu COVID, a co za tym idzie, paszport covidowy otrzymają wszystkie osoby, które przyjęły pełną dawkę szczepienie. Jak działa dokument i skąd go pobrać? Jakie daje nam możliwości? Poznajcie szczegóły!

Jak działa paszport covidowy?

Pandemia koronawirusa skutecznie uniemożliwiła bezproblemowe podróżowanie. W związku z tym postanowiono stworzyć tzw. paszport covidowy, czyli Unijny Certyfikat COVID, dzięki któremu przemieszczanie się po Unii Europejskiej będzie możliwe. Co więcej, posiadając certyfikat nie ma konieczności odbywania kwarantanny. Polska dołączyła do programu już dzisiaj, a więc od 1 czerwca istnieje możliwość pobrania paszportu w formie pdf na telefon lub wydrukowania w formie papierowej.

Paszport covidowy przysługuje osobom, które przyjęły pełne dawki szczepionek zatwierdzonych przez Europejską Agencję Leków (EMA). Są to preparaty:

  • COVID-19 Vaccine Moderna
  • COVID-19 Vaccine Janssen
  • VAXzevria (dawniej COVID-19 Vaccine Astra Zeneca)
  • Comirnaty (Pfizer)

Certyfikat wydawany jest bezpłatnie i jest wystawiany automatycznie na Internetowym Koncie Pacjenta (IKP). Wkrótce ma pojawić się w aplikacji mojeIKP oraz mObywatel. W przypadku dzieci, paszport dostępny będzie na Internetowym Koncie Pacjenta rodzica.

ZOBACZ TAKŻE: HORROR W KOREI PÓŁNOCNEJ – KAZALI IM NA TO PATRZEĆ! LUDZIE MDLELI

Termin ważności

Paszport covidowy wystawiany jest automatycznie, 14 dni po przyjęciu pełnej dawki szczepionki i będzie ważny rok. Z kolei dla ozdrowieńców ważność to 180 dni od daty uzyskania pozytywnego testu na COVID-19, natomiast w przypadku osób, które uzyskały negatywny wynik testu PCR lub antygenowego, dokument będzie ważny przez 48 godzin.

Skąd pobrać certyfikat?

O wydrukowanie paszportu covidowego można poprosić lekarza lub pielęgniarkę w przychodni podstawowej. Osoby zaszczepione mogą go odebrać w punkcie szczepień. Istnieje również możliwość samodzielnego pobrania dokumentu. Wystarczy wejść na stronę www.pacjent.gov.pl, zalogować się, a następnie kliknąć w przycisk „Certyfikaty”, znajdujący się na dole strony. Po kliknięciu ukażą się trzy rodzaje certyfikatów: dla zaszczepionych, ozdrowieńców i po wykonaniu testu. Należy wybrać właściwy, a następnie przycisnąć „Pobierz kod QR”. Wówczas wyświetli się dokument, który należy wydrukować lub pobrać na telefon. Prezentuje się on następująco:

paszport covidowy

 

źródło: o2.pl

Magdalena C

Z wykształcenia inżynier produkcji. Miłośniczka podróży i dokumentów kryminalnych.