Jak przywrócić klasyczny edytor w WordPress? Sprawdź!

Jak przywrócić klasyczny edytor w WordPress? To pytanie pojawia się między innymi po aktualizacjach WordPress do nowszych wersji. Jakie są powody chęci wrócenia do starego schematu wpisów? Czy powrót do klasycznego edytora jest możliwy? Jeśli tak, to czy jest to trudne? Na wszystkie pytanie odpowiadamy w naszym poradniku! 

Dlaczego starsza wersja edytora jest lepsza?

No właśnie. To bardzo kontrowersyjna kwestia, bo jeśli chodzi o starą i nową wersję – zapewne obie mają swoich zwolenników, jak i przeciwników. Mimo to wydaje się, że więcej jest fanów starej wersji. Powodów może być kilka – pierwszy to przede wszystkim przyzwyczajenie. Jeśli coś robi się systematycznie, czasami daje o sobie znać rutyna. W tym przypadku jednak często ułatwia ona prace – stary panel edycji WrodPressa znamy bowiem jak własną kieszeń. 

Inaczej jest w przypadku nowej odsłony edytora, nazwanej dumnie „blokowym Gutenbergiem”. Ten zaszczytny tytuł nie wydaje się jednak być trafiony. Widok w nim staje się ograniczony, a dobrze znane funkcje – pochowane. Świeżemu użytkownikowi sporo czasu zajmuje znalezienie zwykle stosowanych przez niego funkcji.

Nowy edytor miał być schludny i minimalistyczny. W istocie taki jest – jednak cierpi na tym jego funkcjonalność. Stary edytor natomiast wręcz poraża swoją prostotą. Trudno się w nim nie odnaleźć i jest kapitalnie skrojony pod większość użytkowników.

Czy da się powrócić do klasycznego edytora?

Na to pytanie wiele osób czeka z zapartym tchem i płomykiem nadziei. Uspakajamy zatem – tak, to jest możliwe. Co więcej, jest to bardzo proste. Całe szczęście. Jak natomiast przywrócić klasyczny edytor w WordPress?

Jak przywrócić klasyczny edytor w WordPress?

Operacja jest niezwykle prosta. Aż dziw bierze, że cała sytuacja powoduje tyle nerwów – jednak nie zrozumie tego ten, kto nie przeżył nagłego przejścia ze starej na nową wersję. Przechodząc jednak do rzeczy:

  • przejdź do kokpitu i wybierz zakładkę wtyczki, a następnie dodaj nową
  • w zakładce wyróżnione wpisz klasyczny edytor lub classic editor
  • pozostał ostatni krok – klikamy zainstaluj teraz, a później włącz

I gotowe! Od teraz nadal będzie można tworzyć w klasycznej wersji edytora!

Bartek Z

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Dziennikarstwo i Komunikacja Społeczna, specjalizacja: dziennikarstwo sportowe. Pasjonat piłki ręcznej oraz piłki nożnej.