Jak przygotować ogród warzywny na wiosnę? Sprawdź!

Posiadanie ogródka warzywnego ma wielu zwolenników, jak również przeciwników. Pielęgnacja wymaga z pewnością systematyczności, jednak samodzielnie wyhodowane warzywa ucieszą nawet początkującego ogrodnika. Co zrobić, aby cieszyć się warzywnikiem przez wiele lat? Jak przygotować ogród warzywny na nadejście wiosny? Sprawdź!

Ogródek warzywny: co obok czego?

Dopiero zakładając warzywnik lub jedynie przygotowując go po zimie powinniśmy zwrócić uwagę na prawidłowe rozmieszczenie roślin. Po pierwsze, nie zapominajmy o wydzieleniu ścieżek odpowiedniej szerokości, aby poruszając się nie niszczyć upraw. Znaczenie ma również miejsce wysiewu roślin oraz ich bezpośredni sąsiedzi. Jak siać warzywa w ogródku? Przykładowo, cebula z powodzeniem może rosnąć obok marchwi, gdyż rośliny mają na siebie pozytywny wpływ. Podobnie jest w przypadku pomidorów, które możemy zasadzić obok kapusty. Dzięki temu kapusta będzie bardziej chroniona przed szkodnikami. Istnieją również warzywa, których nie powinniśmy sadzić blisko. Przykładowo ziemniaki nie powinny rosnąć obok kapusty, a ogórek nie lubi sąsiedztwa pomidorów.

Jak przygotować grządki pod warzywa?

Po zimie musimy pamiętać o zruszeniu ziemi, a także jej rozgrabieniu. Działanie to pozwoli na dopływ powietrza, ale również umożliwi zachowanie pożądanej struktury gleby. Jeżeli ziemia nie jest odpowiednio urodzajna, powinniśmy zadbać o jej użyźnienie. Możemy kupić specjalny nawóz w sklepie ogrodowym, ale niezastąpiony okazuje się być zwykły kompost.

Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie Jak-przygotować-ogród-warzywny-na-wiosnę-Sprawdź-3-1024x676.png

Jak siać warzywa w ogródku?

Nasiona wysiewamy w momencie, gdy zaczyna się robić ciepło. Przeważnie czas siania przypada z końcem marca, jednak istnieją rośliny odporne na działanie mrozu. Należą do nich na przykład cebula, marchew, czy pietruszka.

Ogród warzywny w skrzyniach

Dobrym pomysłem jest także utworzenie warzywnika w skrzyniach. Dzięki takiemu rozwiązaniu nie będziemy musieli pozbywać się chwastów, a podlewanie będzie bardziej efektywne. Jak przygotować ogród warzywny w skrzyniach? Pojemniki na ogród warzywny możemy wykonać samodzielnie lub kupić. Ważne jest, aby podłoże było odpowiednio przygotowane, a w samym dnie zostały wycięte otwory, które pozwolą na usuwanie nadmiaru wody. Pamiętajmy również o odpowiednim ustawieniu warzywnika. Skrzynie sprawdzą się w ogrodzie, ale także na balkonie lub tarasie. Cena drewnianej skrzyni na uprawę warzyw zaczyna się od 50 zł.