Jak Czesi walczą ze smogiem? Proponują darmowe piwo

jak czesi walczą ze smogiem

Jak Czesi walczą ze smogiem? I czy walka z nim może okazać się przyjemna? Jak się okazuje – najprostsze sposoby są najlepsze. Władze Pragi zdecydowały, że rozpoczną niespotykaną kampanię, która ma przyczynić się do walki o lepsze powietrze w mieście. Mieszkańcom proponują picie piwa, które sprawi, że zamiast podróżować pojazdem, będą spacerować. Co więcej, niektórzy mogą liczyć na darmowy trunek. 

Jak Czesi walczą ze smogiem? Proponują darmowe piwo

Nadchodzące chłodne miesiące, są zmorą dla ludzi walczących o nieskazitelnie czyste powietrze. W Pradze uważa się jednak, że jednym z największych źródeł zanieczyszczeń i smogu są nie tyle piece i materiały którymi się w nich pali, a spaliny samochodowe. Czesi wpadli na niezwykle ciekawy pomysł – chcą sprawić, aby mieszkańcy Pragi ograniczyli podróżowanie samochodami do minimum. Dlatego zachęca się tam do picia piwa – nawet od razu po pracy, wraz ze znajomymi lub kolegami po fachu. Ma to sprawić, że pojazdy społeczeństwa pozostaną w garażach i przyczyni się to do poprawy czeskiego powietrza. Co więcej, przy zarejestrowaniu grupy kilku osób biorących udział w projekcie, oferowane jest… darmowe piwo!

ZOBACZ TAKŻE: DRAMAT W KONINIE! POLICJANT PODCZAS INTERWENCJI ZASTRZELIŁ MŁODEGO MĘŻCZYZNĘ

Prośby i groźby nie skutkują – piwo okaże się skuteczną walką ze smogiem?

Internauci już teraz żartują, że w Czechach wszystko rozwiązuje się przy pomocy piwa. Czy jednak tym razem, zuchwały pomysł władz w Pradze przyniesie oczekiwane rezultaty? Tego typu zachęta jest pewnego rodzaju innowacją na całym świecie. Jeśli jednak dobrze się nad wszystkim zastanowić, może okazać się ona strzałem w dziesiątkę.

Mimo to pojawiają się także głosy sceptyków, którzy uważają, że udział spalin samochodowych w powstawaniu smogu, jest na tyle nieznaczny, że akcja raczej nie powinna przynieść zaskakująco dobrych rezultatów. Nawet w przypadku, gdy mieszkańcy Pragi rzeczywiście zostawią samochody w garażach.

Darmowe piwo fundują władze Pragi, a nosi ono nazwę Pražský Chodec, co w tłumaczeniu na język polski oznacza „Praski Pieszy”.

źródło zdjęcia: pivoprazskychodec.cz

Bartek Z

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Dziennikarstwo i Komunikacja Społeczna, specjalizacja: dziennikarstwo sportowe. Pasjonat piłki ręcznej oraz piłki nożnej.