Jacek Kurski chce 3,5 mld na TVP: „To jest po prostu obowiązek państwa”!

Jacek Kurski

Jacek Kurski chce, aby media publiczne otrzymywały od państwa 3,5 mld zł z budżetu państwa. Jak sam powiedział: „To jest po prostu obowiązek państwa, który wreszcie przy obecnej władzy został należycie wykonany”.

Jacek Kurski chce 3,5 mld na TVP!

TVP nie od dziś wzbudza spore kontrowersje, szczególnie jeśli chodzi o budżetową rekompensatę dla mediów publicznych. Polacy nie kryją swojego oburzenia związanego z przekazywaniem TVP pieniędzy publicznych. Przypomnijmy, że stacja Jacka Kurskiego otrzymuje co roku blisko 2 mld złotych, jednak jak się okazuje, dla prezesa to wciąż za mało.

Państwo powinno na media publiczne dawać prawie 3,5 mld zł, gdyby ustawa działała prawidłowo – zbiera 600 milionów, dodaje 1,95 mld. I tak brakuje miliarda, a słyszymy, jakby te 2 mld były kosmicznym poświęceniem ze strony państwa. To jest po prostu obowiązek państwa, który wreszcie przy obecnej władzy został należycie wykonany – powiedział Jacek Kurski w rozmowie z serwisem Wirtualnemedia.pl.

ZOBACZ TAKŻE: JAK WYKORZYSTAĆ 2 MILIARDY ZŁOTYCH DOTACJI? PREZENTUJE TVP [WIDEO]

Warto wspomnieć, że panująca pandemia koronawirusa i wynikający z niej kryzys odbił się na wielu branżach. W związku z tym, Wirtualnemedia.pl postanowiły zapytać Jacka Kurskiego o sytuację finansową TVP. Prezes telewizji określił ją jako stabilną, a wszystko dzięki rekompensacie.

Sytuacja finansowa jest stabilna, dzięki rekompensacie – co chciałbym bardzo wyraźnie podkreślić – że jest ona niczym innym, niż wykonaniem ustawy, która obowiązuje w Polsce – powiedział Kurski.

Przypomnijmy, że według nowej ustawy abonamentowej, minister finansów przekazał TVP i Polskiemu Radiu 1,95 mld zł, natomiast Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji zdecydowała, iż w tym roku rekompensaty wyniosą: TVP – 1,71 mld zł, Polskie Radio – 119,2 mln zł, a regionalne ośrodki radiowe – 119,3 mln zł.

Warto również wspomnieć, że Telewizja Polska zanotowała 936,5 mln zł zysku netto za pierwsze półrocze 2020 roku. Przychody spółki wyniosły 2,27 mld zł i w dużej części pochodziły z abonamentu i rekompensaty abonamentowej. Wówczas budżet TVP wzrósł o blisko 1,8 mld zł.

 

źródło: wirtualnemedia.pl

Magdalena C

Z wykształcenia inżynier produkcji. Miłośniczka podróży i dokumentów kryminalnych.