Elektrownia atomowa w Polsce – wiadomo gdzie i kiedy powstanie! Dwie lokalizacje

elektrownia atomowa w polsce

Elektrownia atomowa w Polsce – wiadomo gdzie i kiedy powstanie! Jak na razie pod uwagę bierze się dwie konkretne lokalizacje, gdyż w zamyśle mają powstać właśnie dwie tego typu elektrownie. Jak podaje biznesalert.pl – inwestycje w sumie mają kosztować 80 mld złotych. Szczegóły dokładnych planów Polski na przyszłość energii atomowej zdradził Piotr Naimski, pełnomocnik rządu do spraw strategicznej infrastruktury energetycznej.

Elektrownia atomowa w Polsce – wiadomo gdzie i kiedy powstanie! Na jednej się nie skończy, w grę wchodzą przynajmniej dwie lokalizacje

Powraca głośny temat budowy elektrowni atomowej w Polsce. Jak dobrze wiadomo, przymiarki do takiego przedsięwzięcia w naszym kraju miały już miejsce niejednokrotnie, jednak z dotychczasowych planów niewiele wypaliło. Inaczej ma być tym razem. Program Polskiej Energetyki Jądrowej tym razem plany ma już bardzo precyzyjne, o czym niedawno ze szczegółami opowiadał Piotr Naimski, czyli pełnomocnik rządu do spraw strategicznej infrastruktury energetycznej. Naimski zdradził, że mowa jest o budowie dwóch elektrowni jądrowych na terenie naszego kraju. Powiedział także, jakie lokalizacje do ich budowy są najbardziej prawdopodobne.

Z zapowiedzi wynika, że jedna elektrownia miałaby powstać na Pomorzu, natomiast druga – w okolicach Bełchatowa. Dokładniej o konkretnych lokalizacjach Naimski mówił w RMF:

Plan jest natomiast taki, że wybudujemy sześć reaktorów atomowych. One będą zlokalizowane w dwóch bądź trzech miejscach, w zależności od tego, czy będą budowane w formacie „dwa razy trzy”, czy „trzy razy dwa”. Jedna z tych lokalizacji faktycznie będzie na Pomorzu, druga przewidywana jest w okolicy Bełchatowa. To racjonalne miejsce z perspektywy logistycznej […]

ZOBACZ TAKŻE: KIEDY OTWARCIE RESTAURACJI? NIEOFICJALNIE ZNANY JEST WSTĘPNY TERMIN, SZYBCIEJ NIŻ KTOKOLWIEK SIĘ SPODZIEWA! RZĄD CHCE PODEJMOWAĆ ODWAŻNE DECYZJE

Kiedy spodziewać się budowy elektrowni jądrowych w Polsce? Padają konkretne daty

Plany wyglądają w ten sposób, że w połowie lat 40. Polska ma uzyskiwać 25% energii właśnie z elektrowni atomowych. Kiedy jednak w takim razie powinny ruszyć ich budowy? Piotr Naimski powiedział wprost:

W 2026 roku rozpoczniemy praktyczną budowę elektrowni. Realnym terminem ukończenia pierwszego bloku jest 2033 rok.

Wiadomo też, gdzie dokładnie na Pomorzu miałaby zostać zlokalizowana elektrownia:

Rozpatrujemy dwa miejsca. Te dwa miejsca to Lubiatowo-Kopalino oraz Żarnowiec.

źródło: RMF FM, biznesalert.pl

Bartek Z

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Dziennikarstwo i Komunikacja Społeczna, specjalizacja: dziennikarstwo sportowe. Pasjonat piłki ręcznej oraz piłki nożnej.