Inteligentne nagrobki z bluetooth – ile kosztują?

Inteligentne nagrobki z bluetoot

Inteligentne nagrobki z funkcją bluetooth to najnowszy wynalazek Japończyków. Z wykorzystaniem technologii wspominanie i żegnanie najbliższych staje się zupełnie nowym doświadczeniem. Społeczeństwo Japonii starzeje się, a nowy wynalazek umożliwi również zaoszczędzenie miejsca na szybko zapełniających się cmentarzach. 

Inteligentne nagrobki z bluetooth

Japończycy przodują jeśli chodzi o najnowsze technologie oraz sprytne wykorzystanie ich w życiu codziennym. Tym razem postawili na nowoczesne i inteligentne groby, dzięki którym żegnanie najbliższych lub ich wspominanie wchodzi na zupełnie nowy poziom. Pierwsze nagrobki z funkcją bluetooth pojawiły się na cmentarzu Yachiyo YukYu no Sato w prefekturze Chiba. Wyposażone są w elektroniczny ekran, na którym mogą wyświetlić się dane, zdjęcia, a także historia i biografia nieboszczyka. Osoby decydujące się na tego typu grób otrzymują tzw „talizman”, czyli innymi słowy pilot aktywujący funkcję BLE (Bluetooth Low Energy). Zbliżając się do grobu bliskiej osoby zaczną wyświetlać się na ekranie dane nieboszczyka – imię, nazwisko, data urodzenia, data śmierci itd. Po odejściu i zwiększeniu dystansu ekran powraca do ustawień domyślnych.

 

Inteligentne nagrobki z bluetooth

ZOBACZ TAKŻE: POGRZEBY ONLINE CORAZ POPULARNIEJSZE – ILE KOSZTUJĄ I JAK WYGLĄDAJĄ?

Inteligentne nagrobki z funkcją bluetooth to nie tylko wykorzystanie technologii, ale również niezwykle praktyczne rozwiązanie. Warto zauważyć, że społeczeństwo Japonii starzeje się. Zmarłych przybywa, a miejsc na cmentarzach jest coraz mniej. Nowe rozwiązanie umożliwia położenie kilku nieboszczyków w jednym grobie, a miejsca na umieszczenie wszystkich danych nie zabraknie. Elektroniczny ekran nie ma bowiem takich ograniczeń, jakie są w przypadku kamiennej płyty. Inteligentne nagrobki z funkcją bluetooth nie należą jednak do najtańszych. Kosztują one 7 mln jenów, czyli około 68 tys. dolarów.

Dla osób mniej zamożnych istnieją również groby komunalne. Znajdują się w nich osoby, które odeszły bez rodziny, lub których najbliższych nie było stać na pochówek. Są one jednak „bezosobowe” i zatłoczone, dlatego wykorzystanie najnowszych technologii sprawdziłoby się również w tym przypadku.

źródło: donald.pl, coolstorybro.pl

Magdalena C

Z wykształcenia inżynier produkcji. Miłośniczka podróży i dokumentów kryminalnych.