Inflacja w Polsce – najnowsze dane GUS. Sytuacja się poprawia?

pilne dawid kubacki

Inflacja w Polsce – pojawiły się najnowsze dane GUS. Wynika z nich, że inflacja w grudniu wyniosła 16,6 procent. To mniej niż w listopadzie, kiedy Główny Urząd Statystyczny informował o inflacji wynoszącej 17,5 procent. W sieci pojawiło się zestawienie tłumaczące spadek. Co ma największy wpływ na prezentowane wartości? Czy sytuacja rzeczywiście realnie się poprawia?

Inflacja w Polsce – najnowsze dane GUS już znane. Sytuacja się poprawia?

Na ogłoszenie najnowszych danych GUS – dotyczących rzecz jasna poziomu inflacji w Polsce – czekało wielu rodaków. W końcu pojawił się oficjalny komunikat w tej sprawie. Jak wyliczył Główny Urząd Statystyczny, inflacja w porównaniu z poprzednim badanym miesiącem spadła. Aktualny wskaźnik dotyczący grudnia wynosi 16,6 procent. To mniej niż w listopadzie, kiedy inflacja wynosiła 17,5 procent.

Jak zauważa portal RMF24.pl – to drugi z rządu spadek inflacji. Pierwszy miał miejsce przed miesiącem, kiedy to „spowolniła ona z 17,9 proc. do 17,5 proc.„. Za spadek inflacji w poprzednim miesiącu odpowiadają przede wszystkim spadki cen paliw i nośników energii, oraz wolniejszy wzrost cen żywności. Wszystko dokładnie pokazano na Twitterze GUS:

ZOBACZ TAKŻE: Lepiej nie wychodzić z domu! Ostrzeżenie IMGW, to czeka Polaków. Pogody rollercoaster nadal trwa, a najgorsze przed nami

Ekonomiści z mBanku: „To prawdopodobnie efekt potężnego spadku cen opału”

Portal RMF24.pl przytacza wypowiedź ekonomistów z mBanku, którzy także starają się wyjaśnić spadek inflacji:

Kolejna niespodzianka inflacyjna w dół. Inflacja w grudniu tylko 16,6 proc.. To prawdopodobnie efekt potężnego spadku cen opału (wychodziło nam coś nawet pod 20-30 proc., ale zabrakło wyobraźni). Plus drobne efekty nieco niższej dynamiki cen żywności i paliw.

Z kolei na Twitterze PKO Research czytamy:

źródło: RMF24.pl, Twitter

Bartek Z

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Dziennikarstwo i Komunikacja Społeczna, specjalizacja: dziennikarstwo sportowe. Pasjonat piłki ręcznej oraz piłki nożnej.