Indyjski koncern produkuje szczepionki na koronawirusa – kosztują jedynie 3 dolary

Indyjski koncern produkuje szczepionki

Indyjski koncern produkuje szczepionki na koronawirusa. Co więcej, firma nie czekała nawet na wyniki badań, a już rozpoczęto masową produkcję. Największym fundatorem tego przedsięwzięcia jest… Bill Gates. Firma w obliczu światowej pandemie nie chce czekać na testy i badania, dlatego już rozpoczęto masową produkcję. Co ciekawe, koszt takiej szczepionki to jedyne 3 dolary.

Indyjski koncern produkuje szczepionki na koronawirusa

Produkcją szczepionek na Covid-19 zajął się największy na świecie instytut szczepionek Serum Institute of India. Słyną ze szczepionek na takie choroby jak odra, świnka, błonica, tężec czy zapalenie wątroby typu B. Są używane w aż 170 krajach. Warto zaznaczyć, że normalny proces tworzenia szczepionki trwa około 15 lat. Wynalezienie szczepionki na ebolę potrwało niezwykle szybko, bo 4-5 lat. W obecnej sytuacji trwało to zaledwie kilka miesięcy.

Szczepionki na Covid-19 zostały opracowane na podstawie badań naukowców z Uniwersytetu Oxfordzkiego. Co ciekawe, Instytut ten od dawna jest chwalony i wspierany przez Billa Gatesa, więc i tym razem prezes Microsoftu zapewnił im wsparcie finansowe, dlatego szczepionka na koronawirus ma kosztować jedyne… 3 dolarów!

Nie chcemy zarabiać pieniędzy na takiej epidemii i zagrożeniu dla zdrowia ludzi. Nie chcemy czerpać korzyści, które wykraczałyby poza zrównoważony poziom – poinformował szef Instytutu.

Szef koncernu Adar Poonawalla zdradził w rozmowie z „Times of India”, że jego firma nie będzie czekać na zakończenie badań w Wielkiej Brytanii, tylko już teraz rozpoczyna na własną odpowiedzialność produkcję, aby we wrześniu i październiku mieć już do dyspozycji 20 do 40 mln porcji szczepień.

ZOBACZ TAKŻE: ROSJA POTWIERDZA, ŻE MA SZCZEPIONKĘ. PUTIN ZASZCZEPIŁ SWOJĄ CÓRKĘ

Jak duże jest ryzyko?

Nowa substancja już wkrótce ma zostać przetestowana na ponad 6 tys. osobach. W pierwszej kolejności będą to osoby w wieku 18-55 lat. W drugiej fazie testom poddanych ma być 5 tys. ochotników, z których połowa otrzyma szczepionkę przeciwko koronawirusowi, a druga połowa szczepionkę przeciwko zapaleniu opon mózgowo-rdzeniowych. Wstępne badania Oxfordu są niezwykle obiecujące, ponieważ wykazały, że szczepionka w 90% wytworzyła przeciwciała, które zneutralizowały Covid-19 już po jednej dawce.

źródło: dw.com, nczas.pl

Magdalena C

Z wykształcenia inżynier produkcji. Miłośniczka podróży i dokumentów kryminalnych.