IMGW już wie. Nie takich wieści oczekiwaliśmy, usiądź zanim zobaczysz

Podatek od deszczu

IMGW już wie. Niestety, tym razem do przekazanie mamy wieści, których nikt nie chciał usłyszeć. Chodzi o długoterminowe prognozy na nadchodzący wielkimi krokami kwiecień. To miesiąc, w którym świętować będziemy Wielkanoc. Czy jednak wolne dni będą pogodne, a wiosna w Polsce zagości na dobre? Modele opracowane przez ekspertów nie pozostawiają złudzeń. Większości się to nie spodoba…

IMGW już wie. Nie takich wieści oczekiwaliśmy, usiądź zanim zobaczysz

W ostatnich dniach znów jesteśmy świadkami pogodowego rollercoastera. Pogoda nie rozpieszcza i po raz kolejny jest zimno, mimo tego, że niedawno przeżyliśmy mocny powiew wiosny. Pojawiają się przymrozki, co odczuwają przede wszystkim osoby jeżdżące rano do pracy. Jak dotąd idealnie sprawdza się znane polskie przysłowie – „w marcu jak w garncu”.

Co natomiast przyniesie kwiecień? Eksperci z IMGW na podstawie modelu długoterminowej pogody już wiedzą. Niestety, nie są to zbyt dobre wieści – zwłaszcza, że w kwietniu czekają nas między innymi święta wielkanocne.

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej przedstawił długoterminową prognozę, która nie jest korzystna. Przede wszystkim chodzi o opady, których średnia ma być większa niż zazwyczaj. Wygląda więc na to, że czeka nas naprawdę deszczowy kwiecień. Portal o2.pl przytacza prognozę ekspertów IMGW na nadchodzący miesiąc, w której wspominają o wyższej niż zwykle sumie opadów:

Miesięczna suma opadów atmosferycznych w całym kraju najprawdopodobniej będzie się kształtować powyżej normy wieloletniej.

ZOBACZ TAKŻE: Korzystasz z Netflixa? Lepiej uważaj, ważne ostrzeżenie. Można stracić fortunę

Temperatury w kwietniu – czy będzie ciepło? Na co się nastawić?

Jak natomiast będą kształtować się temperatury w kwietniu? Według modelów ekspertów z IMGW, nie należy spodziewać się ani upałów, ani mrozów. Średnia miesięczna temperatura powinna mieścić się w zakresie wieloletniej normy:

W całej Polsce średnia miesięczna temperatura powietrza powinna mieścić się w zakresie normy wieloletniej z lat 1991-2020.

źródło: o2.pl, IMGW