Ile Polska wyda pieniędzy na pomoc Ukrainie? Pojawiły się pierwsze szacunkowe kwoty

Pomoc Ukrainie

Od 24 lutego, czyli dnia, w którym rozpoczęła się agresja Rosji na Ukrainę, do Polski przyjechało ponad 2 mln obywateli Ukrainy. W najbliższej przyszłości liczba ta może wzrosnąć. Państwo zaoferowało naszym wschodnim sąsiadom uciekającym przed wojną liczną pomoc. Oszacowano, ile może ona kosztować.

Polacy solidarni z Ukrainą

Oczy całego świata skierowane są obecnie na Ukrainę. Wiele krajów zdecydowało się na pomoc pogrążonej w wojnie Ukrainie. Niewątpliwie ogromną pomocą wykazała się również Polska, która zapewniła, że przyjmie do naszego kraju każdą ilość Ukraińców, która zechce do nas przyjechać. Na ten moment ich ilość przekroczyła 2 mln i stale rośnie.

W naszym kraju powstało mnóstwo punktów, w których uciekinierzy z Ukrainy znajdą pomoc. Ponadto nasi wschodni sąsiedzi mogą liczyć na wsparcie finansowe dla dzieci, opiekę medyczną oraz edukację. Wprowadzono również nowy projekt, który zakłada, że osoby zapewniające zakwaterowanie i wyżywienie obywatelom Ukrainy mogą otrzymać 40 zł za każdy dzień pomocy. Mowa maksymalnie o 60 dniach.

ZOBACZ TAKŻE: TERRORYSTKA ISIS PRÓBOWAŁA WEJŚĆ NA TEREN POLSKI – WMIESZAŁA SIĘ W TŁUM UCHODŹCÓW Z UKRAINY

Ile Polska wyda pieniędzy na pomoc Ukrainie?

Andrzej Sadoś, ambasador RP przy Unii Europejskiej przekazał Komisji Europejskiej, Radzie Europejskiej oraz ambasadorom państw członkowskich informacje dotyczące wstępnych, szacunkowych kosztów związanych z pomocą Ukrainie. Z nieoficjalnych informacji PAP, mowa nawet o 2,2 mld złotych do końca roku, nie licząc edukacji oraz opieki medycznej.

Ze wstępnych informacji dowiadujemy się, że zakwaterowanie i podstawowe potrzeby uchodźców kosztowały około 1,6 mld euro. Kolejno wydano około 200 mln euro na działania preintegracyjne, 300 mln euro na transport i pomoc humanitarną. Potrzebny sprzęt oszacowano na około 80 mln euro.

Andrzej Sadoś podkreślił, że sytuacja jest dynamiczna i stale się zmienia. Wkrótce mają zostać przedstawione nowe szacunkowe informacje dotyczące kosztów związanych z pomocą Ukraińcom.

 

źródło: PAP, tvp.info, zdjęcie – Instagram Straży Granicznej

Magdalena C

Z wykształcenia inżynier produkcji. Miłośniczka podróży i dokumentów kryminalnych.