Hostessy nie będą całować kolarzy – koniec z „seksistowską praktyką”

Hostessy nie będą całować

Hostessy nie będą już całować kolarzy po wygranym wyścigu. Wieloletnią tradycję postanowiono zakończyć, ponieważ zwyczaj uznano za „seksistowską praktykę”. 

Hostessy nie będą całować kolarzy

Wygrany kolarz na podium, szampany, piękne kobiety w jego towarzystwie wręczające mu kwiaty i całujące w policzek. Wieloletnia tradycja została uznana za seksistowską. Działacze na rzecz praw kobiet zbierali podpisy pod petycją, która krytykowała zatrudnianie hostess na Tour de France. W poprzednim roku petycję podpisało aż 38 000 osób. Co ciekawe, głos w sprawie zabrały hostessy, które na wspólnym profilu na Twitterze napisały:

Dlaczego chcecie pozbawić nas pracy?

Fatima Benomar była inicjatorką protestów pod siedzibą organizatora wyścigu i autorką petycji, która dotyczyła usunięcia hostess z Tour de France. Na jej Twitterze czytamy:

Szampański prysznic, koszulka dla zwycięzcy, skąpo ubrana kobieta, która całuje najlepszych kolarzy. Czy naprawdę ważne jest, aby była to część ceremonii wręczenia nagród? Zdjęcia tych scen, które pojawiają się na okładkach różnych gazet na całym świecie, utrwalają subtelną formę seksizmu. Hostessy na wybiegach pełnią funkcję dekoracji i są nagrodą dla rowerzystów.

ZOBACZ TAKŻE: KRAKSA NA FINISZU TOUR DE POLOGNE – JAKI JEST STAN FABIO JAKOBSENA?

Co ciekawe, dyrektor wyścigu – Christian Prudhomme potwierdził informację, że zrezygnowano z części hostess. Ponadto część kobiet zostanie zastąpiona mężczyznami. Na scenie podczas dekoracji zobaczymy parę mieszaną. Warto zauważyć, że spór o „seksistowskie praktyki” trwał już od 2008 roku. Po 12 latach aktywistom udało się wywalczyć swoje, jednak zmiana wywołała kolejne kontrowersje. Głos w sprawie zabrał również kierownik jednej z agencji hostess:

Dla tych dziewczyn to było najważniejsze wydarzenie w roku, bardzo dobrze płatne. Ta praca nie polegała tylko na staniu na scenie i wręczaniu kwiatów – poinformował.

Warto wspomnieć, że podczas Tour de France kilkukrotnie doszło do sytuacji, kiedy hostessa na podium poznała swojego przyszłego męża.

źródło: twitter.com, sport.pl

Magdalena C

Z wykształcenia inżynier produkcji. Miłośniczka podróży i dokumentów kryminalnych.