Gwałtowne burze i nawałnice: ofiary i ranni we Włoszech i Grecji

Ostatnie załamania pogody niosą za sobą coraz więcej zniszczeń, natomiast liczba ofiar rośnie. Głównie anomalia nasilone są z powodu zmian klimatycznych. Gwałtowne burze i nawałnice we Włoszech i Grecji niestety spowodowały straty nie tylko w ludziach. Zniszczyły liczne budynki, pozrywały dachy.

 

Grecja poszkodowani turyści

Jak poinformowała grecka policja, około 6 turystów (w tym dwójka dzieci) zginęło w skutek gwałtownych burz, jakie przeszły nad krajem. Wiatr przewrócił drzewo, które z kolei przygniotło mężczyznę i jego synka. Natomiast siła wiatru była tak mocna, że zmiótł on przyczepę. Śmierć ponieśli jej właściciele: mąż z żoną. Jeżeli chodzi o osoby ranne, jest ich aż 100. Jednak służby nie podały ostatecznego raportu, gdyż to tylko wstępne ustalenia. Sytuacja może ulec zmianie.

Jak podają mieszkańcy, zniszczenia były tak duże, że nie widzieli czegoś takiego od lat. Zjawisko było intensywne i przerażające. Lato w Grecji zazwyczaj jest suche i ciepłe, bez większych załamań pogodowych.

Podobna sytuacja we Włoszech

We Włoszech również odnotowano spore skutki burz i silnego wiatru. Najgroźniej było w rejonie Pescary, gdyż jak podaje portal tvn, było 18 rannych ludzi, którzy zgłosili obrażenia m.in. spowodowane gradem. Towarzyszyły temu intensywne opady, a ulice miast zamieniły się w rzeki.

Gwałtowne burze oraz intensywne opady deszczu to nie jedyne anomalia pogodowe. We Włoszech również przeszła trąba powietrzna w rejonach Rawenny. Dodatkowo w tym rejonie powalonych zostało około 200 drzew.  Zdjęcia mówią same za siebie. Potrzeba dużo czasu, aby w pełni pozbyć się skutków zniszczeń. Jednak obszar w Grecji ucierpiał bardziej i tam zdecydowanie potrzeba więcej rąk do pomocy.

Coraz częściej widzimy anomalia pogodowe niecharakterystyczne dla poszczególnych krajów. Ze względy na zmieniający się klimat, takie rzeczy mogą być już na porządku dziennym.

Martyna T

Absolwentka Uniwersytetu SWPS we Wrocławiu. Miłośniczka festiwali muzycznych oraz książek psychologicznych.