1 % podatku od emeryta. Jak przekazać 1 % podatku 2019?

Jeśli już nie pracujecie, a chcecie przekazać swój 1 %, aby komuś pomóc, jest na to rada. 1 % podatku od emeryta? To możliwe nawet jeśli z podatku rozlicza nas organ rentowy na formularzu PIT-40A! W dalszym ciągu jesteśmy w stanie przekazać ten niewielki procent na szczytny cel. Jesteście ciekawi jak to zrobić? Wszystko wam wyjaśnimy!

1 % podatku od emeryta jak przekazać?

Jeśli chcemy wesprzeć wybraną organizację lub osobę, wystarczy że złożymy PIT-OP. Nasz procent trafi najpierw do organizacji pożytku publicznego (OPP). Następnie urząd przekaże w naszym imieniu część podatku na wybraną fundację. 1 % podatku od emeryta przez organizację pozarządową? OPP funkcjonuje na rzecz społeczności. Może być nią nawet klub sportowy, niekoniecznie musi być fundacją.

Kto może złożyć PIT-OP?

OPP przyjmuje nie tylko 1 % podatku od emeryta. Z usługi składania PIT-OP mogą korzystać również renciści. Osoba, która dostała roczne rozliczenie podatku PIT-40A także jest do tego upoważniona. Również ludzie niekorzystający z rozliczeń wcale  lub tacy, którzy chcą przekazać swój 1 % podatku wybranej organizacji pożytku publicznego. Dodatkowo, emeryci oraz renciści wcale nie są zobowiązani do składania zeznania podatkowego, jeśli chcą przekazać swój 1% podatku. Po prostu muszą poinformować urząd o swoim zamiarze poprzez złożenie PIT-OP.

Jak złożyć PIT-OP?

Już od 1 stycznia do końca kwietnia mamy czas, aby złożyć PIT-OP. Jeśli chcemy to zrobić, musimy przestrzegać kilku kroków. Najpierw musimy wybrać OPP, do której chcemy przekazać nasz procent. Teraz czas zapoznać się z numerem KRS. Następnie wypełniamy PIT-OP. Teraz czas na krok ostateczny, czyli musimy przekazać wypełniony PIT do swojego Urzędu Skarbowego. Są dwie drogi jego złożenia – osobiście albo elektronicznie. Podczas składania go drogą internetową, nie musimy nic przygotowywać. Jednak jeśli chcemy wypełnić papierowy druk, musimy mieć pod ręką dwie rzeczy – druk PIT-OP, a także numer KRS organizacji. Jak wypełnić PIT–OP? Najwygodniej jest to zrobić drogą elektroniczną, zaoszczędzi nam to wiele czasu. Dzięki usłudze Twój e-PIT nie musimy mieć nawet podpisu elektronicznego.

źródła zdjęć: michalstopka, prawo

Aleksandra S.

Absolwentka Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, na kierunku Biologia Medyczna. Ma słabość do dobrego jedzenia, podróży oraz zwierząt.