Groźna roślina zaczyna rozkwitać w Polsce! Lasy Państwowe ostrzegają

groźna roślina zaczyna rozkwitać

Groźna roślina zaczyna rozkwitać w Polsce! Lasy Państwowe już wydają ostrzeżenie, mając na uwadze to, że problem pojawia się każdego roku. Spotkanie rośliny najlepiej zgłosić odpowiednim służbom, a w żadnym wypadku nie należy się do niej zbliżać, ani tym bardziej jej dotykać. Może się to bowiem wiązać z dotkliwymi poparzeniami i zmianami na skórze. Barszcz sosnowskiego – bo o nim mowa – to jedna z najniebezpieczniejszych roślin w naszym kraju. Jak go rozpoznać, oraz jak się z nim obchodzić?

Groźna roślina zaczyna rozkwitać w Polsce! Lasy Państwowe wydają ostrzeżenie – najlepiej trzymać się od niej z daleka

Barszcz sosnowskiego powoli znów zaczyna pojawiać się w Polsce. Lasy Państwowe wydały oficjalne ostrzeżenie, które przestrzega przed kontaktem z groźną i często monstrualną rośliną. Jak dobrze wiadomo, dla człowieka bliska styczność z barszczem sosnowskiego może zakończyć się w sposób fatalny.

Najgroźniejsze w kontekście bliskiego kontaktu z barszczem, są oparzenia. Wszystko przez zawarte w roślinie związki chemiczne. Podczas kontaktu ze skórą człowieka, w obecności światła słonecznego, stają się one piekielnie niebezpieczne – a to dlatego, że powodują bardzo poważne i rozległe oparzenia. Co ważne, niekiedy pojawiają się dopiero po kilku godzinach od czasu, kiedy mieliśmy styczność z barszczem sosnowskiego.

Jak rozpoznać barszcz sosnowskiego? To na szczęście bardzo łatwe, gdyż roślina nie dość, że jest charakterystyczna – to legitymuje się dodatkowo ogromnymi rozmiarami.

ZOBACZ TAKŻE: PRZERAŻAJĄCE NAGRANIE TORNADA, KTÓRE ZRÓWNAŁO Z ZIEMIĄ CZESKIE MIEJSCOWOŚCI! SCENY JAK Z FILMU, RZADKI WIDOK W TEJ CZĘŚCI ŚWIATA [WIDEO]

Barszcz sosnowskiego – jak rozpoznać? Wskazówki od Lasów Państwowych

Jak już wcześniej pisaliśmy, rozpoznanie barszczu sosnowskiego na szczęście nie jest wyjątkowo trudne. Dokładnie opisuje to Nadleśnictwo Tomaszów na swoim profilu w portalu Facebook:

Rozpoznanie barszczu jest bardzo proste. W przeciwieństwie do na przykład pospolitego w Polsce barszczu zwyczajnego, barszcz Sosnowskiego 𝗷𝗲𝘀𝘁 𝗼𝗴𝗿𝗼𝗺𝗻𝘆. Roślina może mieć nawet 𝗰𝘇𝘁𝗲𝗿𝘆 𝗺𝗲𝘁𝗿𝘆 wysokości.

Jej pierzastodzielne liście osiągają długość nawet 𝟮𝟬𝟬 𝗰𝗺, a kwiatostan stanowi olbrzymi baldach o średnicy do 𝟬,𝟱 𝗺𝗲𝘁𝗿𝗮. Te ogromne rozmiary sprawiają, że trudno pomylić barszcz Sosnowskiego z jakąkolwiek rośliną naszej flory.

W sieci pojawiła się również mapa, na której zaznacza się punkty, gdzie barszcz sosnowskiego występuje. Warto się z nią zapoznać – wystarczy KLIKNĄĆ W TEN LINK.

źródło: YouTube, Facebook

Bartek Z

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Dziennikarstwo i Komunikacja Społeczna, specjalizacja: dziennikarstwo sportowe. Pasjonat piłki ręcznej oraz piłki nożnej.