Groźna bakteria w mielonce tyrolskiej! GIS podjął decyzję o wycofaniu ze sprzedaży jednej partii Mielonki Tyrolskiej firmy Kraina Wędlin. Wszystko z powodu odnalezienia w niej obecności bakterii Listeria monocytogenes. Jej spożycie może skutkować nabawieniem się listeriozy. Poniżej wyjaśniamy czym może objawiać się zakażenie, oraz o którą partię wędliny dokładnie się rozchodzi.
Groźna bakteria w mielonce tyrolskiej. GIS wycofuje ją ze sklepów
Popularna i uwielbiana przez wiele osób mielonka tyrolska skażona groźną bakterią! Informacje z ostatniej chwili podał portal RMF24.pl, powołując się na oficjalny i niezwykle dokładny komunikat Głównego Inspektoratu Sanitarnego.
Jak się okazuje, chodzi o Mielonkę Tyrolską firmy Kraina Wędlin. Jej dystrybutorem jest Jeronimo Martins Polska S.A. Mianowicie, w mięsie wykryto obecność bakterii Listeria monocytogenes. Spożycie jej przez człowieka może prowadzić do nabawienia się listeriozy. Główny Inspektorat Sanitarny już teraz zdecydował się o wycofaniu produktu ze sprzedaży. Jak jednak się wyjaśnia, chodzi o jedną, konkretną partię. O którą dokładnie?
Szczegóły dotyczące wycofanego produktu – numer partii i termin przydatności do spożycia
W sieci pojawiły się dokładne dane produktu, o którym mowa. Są one niezbędne do ewentualnej identyfikacji niezdatnego do spożycia mięsa. Na łamach swoich stron opublikował je GIS:
- Numer partii: 02035S
- Produkt – Mielonka tyrolska, Kraina Wędlin, 270 g
- Termin przydatności do spożycia: 11.08.2020 i 12.08.2020
- Producent: SOKOŁÓW” S.A. Oddział w Sokołowie Podlaskim, Aleja 550-lecia 1, 08-300 Sokołów Podlaski, weterynaryjny numer identyfikacyjny: 1429020
- Dystrybutor: Jeronimo Martins Polska S.A., ul. Żniwna 5, 62-410 Kostrzyn
Listerioza – objawy
Wiele osób zastanawia się, czy listerioza w istocie jest groźna i jak właściwie się objawia. Choroba ta na pierwszy rzut oka przypomina zatrucie pokarmowe. Objawami mogą być między innymi: gorączka, dreszcze, bóle mięśniowe, a także biegunka, wymioty lub tym podobne dolegliwości związane z układem pokarmowym.
Wszystko gorzej przejdą osoby z obniżoną odpornością. Je może czekać dodatkowo światłowstręt, przeczulica, zaburzenia równowagi i drgawki. Co jednak ciekawe, zakażenie może nie wykazywać żadnych objawów lub skąpe objawy.
źródło: GIS, RMF24.pl, mp.pl, źródło zdjęcia: GIS