Greta Thunberg o walce z pandemią: „szczepionkowy nacjonalizm”!

Greta Thunberg o walce z pandemią

Aktywistka klimatyczna Greta Thunberg pojawiła się na poniedziałkowej konferencji WHO, poświęconej walce z pandemią koronawirusa. 18-latka zwróciła uwagę na nierówne szczepienie obywateli w różnych krajach, nazywając to zjawisko „szczepionkowym nacjonalizmem”. Postanowiła przekazać 100 tys. euro organizacji COVAX, aby wspomóc biedniejsze kraje w szczepieniach. 

Greta Thunberg o walce z pandemią

18-letnia aktywistka pojawiła się konferencji Światowej Organizacji Zdrowia, skupiającej się na walce z pandemią koronawirusa. Szwedka zwróciła uwagę na szczepienia, które nie są równomiernie wykonywane we wszystkich krajach. Podkreśliła, że bogate krają mają większą dostępność do dawek od krajów mniej zamożnych. Zjawisko to nazwała „szczepionkowym nacjonalizmem” i uznała za nieetyczne. W związku z tym postanowiła przekazać 100 tys. euro globalnej inicjatywie, zrzeszającej rządy i wytwórców farmaceutycznych. Organizacja COVAX działa na rzecz najbardziej potrzebujących i zapewnia im dostęp do szczepionek przeciw Covid-19.

Zastrzegła, że pieniądze te powinny wyrównać dostęp do szczepionek, a zakupione dawki mają trafić do osób najbardziej potrzebujących i zagrożonych, w tym seniorów i pracowników medycznych.

Chciałbym jeszcze raz przypomnieć, że te pieniądze pochodzą z nagród i wyróżnień. Nie otrzymuję żadnych sum na moją działalność aktywistki, nie interesuję się też filantropią – podkreśliła Greta Thunberg.

Co ciekawe, z obliczeń 18-latki wynika, że w krajach zamożnych szczepionkę przyjął 1 na 4 obywateli, z kolei w uboższych 1 na 500.

ZOBACZ TAKŻE: GRETA THUNBERG EKSPERTKĄ W PROGRAMIE DOTYCZĄCYM WIRUSA? WIDZOWIE OBURZENI, CNN WYJAŚNIA

Greta w swojej wypowiedzi odniosła się oczywiście do przyrody i walki o środowisko. Aktywistka zauważyła bowiem silny związek przyrody i pandemii koronawirusa.

Nauka pokazuje, że będziemy doświadczać coraz częstszych, niszczycielskich pandemii, chyba że drastycznie zmienimy nasze postępowanie wobec przyrody. Inaczej stworzymy idealne warunki do roznoszenia się chorób – powiedziała.

źródło: polsatnews.pl, twitter.com, rp.pl

Magdalena C

Z wykształcenia inżynier produkcji. Miłośniczka podróży i dokumentów kryminalnych.