Zimbabwe: żona wiceprezydenta oskarżona o próbę morderstwa

Zimbabwe

Niepokojące wydarzenia w Zimbabwe. Marry Mubaiwa to żona wiceprezydenta tego kraju, która została oskarżona o próbę zamordowania swojego męża. Ponadto, kobietę dwa dni wcześniej aresztowano pod zarzutem prania brudnych pieniędzy, oszustw i łamania przepisów o kontroli wymiany walut.

Kobietę aresztowano

Marry Mubaiwa jest żoną wiceprezydenta Zimbabwe. Oskarżono ją o próbę odłączenia swojemu mężowi aparatury wspomagającej oddychanie. Sytuacja ta miała miejsce w czerwcu, kiedy jej mąż przebywał w szpitalu w RPA. Prasa w Zimbabwe poinformowała, że Chiwenga chciał rozwieść się ze swoją małżonką. Ponadto próbował wykorzystać do tego swoje wpływy, wynikające z jego pozycji w kraju. Mężczyzna po czterech miesiącach spędzonych w Chinach na leczeniu wrócił do kraju. Miejscowe media podkreślają, że od tamtej pory nie widywano go publicznie wraz ze swoją żoną.


ZOBACZ TAKŻE: ZBIGNIEW S. ZATRZYMANY – BIZNESMEN PODEJRZANY O OSZUSTWA

Komisja Antykorupcyjna Zimbabwe (ZACC) poinformowała o aresztowaniu Mubaiwy. Ponadto, z informacji wynika, że żona Chiwengi podejrzana jest o nielegalne przekazanie 919 tys. dolarów do Republiki Afryki Południowej pod pozorem zapłaty za import towarów w okresie od października 2018 roku do maja 2019 roku. Kobieta jest w już w rękach policji.

Natomiast agencja Reutera, powołana w tym roku przez prezydenta Emmersona Mnangagwę ZACC chce wykazać, że może poradzić sobie z przestępstwami popełnianymi przez urzędników państwowych wysokiego szczebla. Korupcja w kręgach władzy kosztuje kraj około 1 mld dolarów rocznie. Krytycy ZACC uważają, że agencja nie jest wiarygodna. Jej przewodnicząca jest bowiem żoną ministra spraw zagranicznych Zimbabwe Sibusisy Moyo – najwierniejszego zwolennika Mnangagwy. Warto dodać, że Constantino Chiwenga został wiceprezydentem Zimbabwe w grudniu 2017 roku po bezkrwawym wojskowym zamachu stanu. W efekcie z funkcji prezydenta ustąpił Robert Mugabe, a jego miejsce zajął Emmerson Mnangagwa.

Magdalena C

Z wykształcenia inżynier produkcji. Miłośniczka podróży i dokumentów kryminalnych.