„Boże Ciało” powalczy o Oscara i Złote Globy

Boże Ciało

„Boże Ciało” w reżyserii Jana Komasy znalazło się na liście filmów kandydujących do Oscara w kategorii „najlepszy film międzynarodowy”. Na liście znajduje się jeszcze 9 filmów. Twór zdążył już zachwycić jurorów międzynarodowego festiwalu filmowego w Wenecji oraz zdobyć wiele nagród w Gdyni. Ponadto „Boże Ciało” powalczy również o Złote Globy.

Ksiądz z zakładu poprawczego

„Boże Ciało” o Oscara będzie rywalizowało m.in. z filmem „Parasite” Bonga Joon-ho (Korea Południowa), obrazem „Ból i blask” Pedro Almodovara (Hiszpania), „Malowanym ptakiem” Vaclava Marhoula (Czechy) na podstawie prozy Jerzego Kosińskiego „Atlantykiem” Mati Diopa (Senegal).

Film Jana Komasy opowiada o 20-letnim Danielu, który podczas odsiadywania kary w zakładzie poprawczym postanowił zostać księdzem. To jedna z najgłośniejszych polskich premier tego roku. Film pojawił się na ekranach 11 października i do tej pory zdążył zgromadzić w kinach prawie 800 tys. widzów. Tylko w ostatni weekend sprzedał więcej biletów niż premiery takich jesiennych hitów jak „Joker” czy druga część „Czarownicy”.

Na profilu Aurum Film na Facebooku reżyser Jan Komasa, producent Leszek Bodzak i producentka Aneta Hickinbotham napisali:

Chcieliśmy wyrazić naszą wielką radość, że Boże Ciało/Corpus Christi znalazło się na oskarowej shortliście! To ogromny sukces, gdyż prawie 3 miesiące temu startowaliśmy do oskarowego wyścigu z pozycji filmu niszowego i mało rozpoznawalnego na rynku amerykańskim.

 

 

Walka o Złote Globy

Prawa do dystrybucji filmu sprzedano w ponad 40 krajach ze wszystkich kontynentów. Ponadto, reżyser Jan Komasa otrzymał zaproszenia na prawie 60 światowych festiwali, gdzie będzie pokazywać swoje najnowsze dzieło. Dodatkowo film ma szansę zawalczyć o Złote Globy.

Zdjęcia do „Bożego Ciała” zrealizował Piotr Sobociński Jr., wystąpili również m.in.Tomasz Ziętek, Eliza Rycembel, Aleksandra Konieczna, Łukasz Simlat i Leszek Lichota. Autorem scenariusza jest Mateusz Pacewicz. Muzykę skomponowali Evgueni i Sacha Galperine, którzy odpowiadali za muzykę m.in. do „Przeszłości” Asghara Farhadiego i „Dzięki Bogu” Francois Ozona.

Polskie filmy wielokrotnie otrzymywały nominacje do Oscara w kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny. Statuetkę w tej kategorii otrzymała dotychczas tylko „Ida” Pawła Pawlikowskiego w 2014 roku.

 

ZOBACZ TAKŻE: WROCŁAW NA 3. MIEJSCU NAJSZYBCIEJ ROZWIJAJĄCYCH SIĘ MIAST W UE

Magdalena C

Z wykształcenia inżynier produkcji. Miłośniczka podróży i dokumentów kryminalnych.