Grecja chce „pływającego muru” na morzu przeciwko imigrantom

Grecja

Grecja chce umieścić na Morzu Śródziemnym „pływający mur” o długości 2,7 kilometrów. Ma to być bariera dla jednostek przywożących nielegalnych imigrantów do kraju. 

Prawie 3-kilometrowy mur

Grecja chce umieścić na Morzu Śródziemnym „pływający mur” przeciw migrantom – ma mieć 2,7 kilometrów. Kraj chce zabezpieczyć się przez przypływającymi nielegalnymi imigrantami. Niestety grecki rząd w dalszym ciągu nie daje sobie rady z napływem uchodźców, którzy do kraju docierają praktycznie każdego dnia. Stąd pomysł na pływającą barierę, która ma znajdować się nieopodal wyspy Lesbos, czyli głównego ośrodka dla imigrantów. Obecnie przebywa tam około 18 tys. osób, chociaż w pierwotnych planach miało być ich jedynie 7,5 tys.

W lipcu 2019 roku rządy w Grecji objęła Nowa Demokracja, której celem było ograniczenie polityki „otwartych drzwi”. Wówczas do kraju przybyło około 50 tys. uchodźców, z czego prawie 80% przebywa w obozach na wyspach Chios, Samos i Lesbos.

Ponadto, premier Grecji – Kyriakos Mitsotakis od czasu objęcia rządów apeluje do Unii Europejskiej o okazanie większej solidarności i pomocy. Powiedział: „Europie wydaje się, że kraje, do których przyjeżdżają imigranci, to wygodny parking dla uchodźców i imigrantów. To ma być europejska solidarność? Nie i nie zamierzamy dłużej się na to godzić.” 


ZOBACZ TAKŻE: GRECJA NIE JEST JUŻ W STANIE PRZYJMOWAĆ UCHODŹCÓW

Jak ma wyglądać mur?

Bariera ma być wykonana z tworzywa sztucznego, która będzie wynurzać się na około pół metra powyżej powierzchni morza. Dodatkowo będzie wyposażony w światła, aby był widoczny również w nocy. Umiejscowienie ma uniemożliwić ominięcie go. Jeżeli testy zakończą się pozytywnie, są plany na wydłużenie go do 15 kilometrów. 

Minister obrony Grecji Nikos Panagiotopoulos w rozmowie z „The National Herald” powiedział: „Plan budowy pływającej bariery idzie we właściwym kierunku… Zobaczymy jaki będzie rezultat, czy faktycznie będzie zniechęcał imigrantów do nielegalnego pokonywania morza”. Władze mają nadzieję, że nowy pomysł równie skuteczny jak mój z drutem kolczastym postawiony wzdłuż granicy z Turcją.

Magdalena C

Z wykształcenia inżynier produkcji. Miłośniczka podróży i dokumentów kryminalnych.