Google wprowadza narzędzie do pomiaru emisji zanieczyszczeń

Google wprowadza narzędzie do pomiaru poziomu zanieczyszczeń – dostępne jest już w USA, jednak już niedługo trafi do Europy. Łączy dane, które pochodzą z transportu Google Maps z publicznie dostępnymi informacjami dotyczącymi emisji. Na początku wybrano kilka miast z Europy, w przyszłości natomiast jest szansa na więcej. 

Google wprowadza narzędzie do pomiaru emisji zanieczyszczeń

Owe narzędzie jest już dostępne w Stanach Zjednoczonych, jednak już niebawem ma pojawić się w wybranych miejscach w Europie. Początkowo będą to: Kopenhaga, Manchester, Dublin czy Birmingham. Będzie łączyć dane z Google Maps z dostępnymi publicznie danymi o emisji zanieczyszczeń. Co ciekawe, firma w nadchodzących tygodniach ma zamiar rozszerzyć działania w innych miastach.

Environmental Insights Explorer (EIE) zaoferuje dane w czterech kategoriach:
  • emisje budowlane
  • emisje z transportu
  • ogólne
  • potencjał słoneczny

Dzięki temu narzędziu, miasta będą mogły zobaczyć, co zrobić, aby zminimalizować zanieczyszczenia. Może to pomóc w naprowadzeniu na takie zmiany, które okażą się użyteczne. Mowa na przykład o ścieżkach rowerowych czy zakładaniu paneli słonecznych na dachach budynków.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: SETKI REKORDÓW CIEPŁA NA CAŁYM ŚWIECIE [RAPORT]

Istnieje również osobny projekt o nazwie Air View, gdzie samochody jeżdżą po ulicach Londynu i Kopenhagi, jednocześnie mierząc stopień zanieczyszczenia powietrza. To również zostanie wykorzystane do nowego narzędzia Google.

Władze miast alarmują, iż zanieczyszczenia w miastach są na tyle duże, że trzeba działać szybko i w konkretnych miejscach. Dzięki dostępności tych pomiarów, będzie możliwa jeszcze szybsza reakcja oraz sprawdzenie postępów w osiąganiu zamierzonych celów.

Liczymy na coraz więcej podobnych inicjatyw, które pomogą sprawnie walczyć ze zmianami klimatu i zmniejszą zanieczyszczenia.

Martyna T

Absolwentka Uniwersytetu SWPS we Wrocławiu. Miłośniczka festiwali muzycznych oraz książek psychologicznych.