Setki rekordów pobitych – zbyt wysokie temperatury w 29 krajach [raport]

upał

Setki rekordów pobitych – jak podaje portal BBC, w 29 krajach na całym świecie odnotowano latem zbyt wysokie temperatury. Niestety coraz częściej spotykamy się z anomaliami pogodowymi, które już przestają zaskakiwać. Przez między innymi działania ludzi, jesteśmy narażeni chociażby na wzrost temperatur, które masowo powodują susze, wpływające negatywnie na wiele procesów. Poniżej zobaczycie mapę i miejsca, w których w poszczególnym czasie odnotowano rekordy.

Zbyt wysokie temperatury – czy jesteśmy w stanie to zmienić?

Jak podaje portal BBC, od 1 maja do 30 sierpnia bieżącego roku, w 29 krajach na świecie pobito rekordy ciepła. To przerażający raport, gdyż w tak krótkim okresie zanotowano setki razy zbyt wysokie temperatury. Niestety ten problem jest już bardzo powszechny – zmagają się z tym ludzie na całym świecie. Niestety nasze działanie doprowadziły do licznych załamań pogody, negatywnie wpływających na środowisko.

Dodatkowo, jedną trzecią pobitych rekordów zanotowano w Niemczech, następnie we Francji i Holandii. Analizę przeprowadzono w instytucie klimatycznym Berkeley Earth w Kalifornii. Dane obejmowały pomiary ze stacji pogodowych na północnej półkuli.

Poniżej możecie zobaczyć graficzny zapis rekordów pobitych w tym okresie.

 

Wcześniej pisaliśmy o falach upałów w poszczególnych państwach w Europie, jednak najwyższą temperaturą odnotowano w Niemczech, gdzie w pewnym momencie na termometrze odnotowano 46 stopni Celsjusza. Dodatkowo, Belgia, Wielka Brytania, Holandia czy Luksemburg również poinformowały o upałach. Dr Robert Rohde, który jest jednym z głównych naukowców w Berkeley Earth, zwrócił uwagę na ogromną liczbę rekordów w Europie. Przekazał BBC, że tegoroczne zanotowano również w państwach, w których najwyższą temperaturę zapisano nawet 150 lat wstecz.

Fale upałów pobite rekordy

Podsumowując, latem pobito prawie 400 rekordów związanych ze zbyt wysokimi temperaturami. Naukowcy alarmują, iż jest to bezwzględny znak, który wskazuje na ocieplanie się Ziemi. Fale upałów wywołane są niestety działalnością człowieka. Jeżeli nie zostaną podjęte konkretne kroki, sytuacja może ulec pogorszeniu.

 

Martyna T

Absolwentka Uniwersytetu SWPS we Wrocławiu. Miłośniczka festiwali muzycznych oraz książek psychologicznych.