Google Doodle: wspomnienie słynnego chirurga René Favaloro

Google Doodle co jakiś czas przypomina nam o rocznicach wydarzeń, które były istotne dla społeczeństwa i przede wszystkim zmieniały świat. Dziś nadszedł czas na 96 rocznicę urodzin słynnego chirurga René Favaloro. Zrewolucjonizował medycynę, mocno zachęcając do rozwoju kardiochirurgii. 

René Favaloro kto to jest?

René Favaloro urodził się 11 lipca 1923 roku w Argentynie. Dzisiaj możemy świętować 96 rocznicę jego urodzin. A kim był René Favaloro? Co osiągnął i dlaczego jest tak ważną postacią w świecie medycyny? Co ciekawe, początki jego pracy nie były związane z medycyną, gdyż jako młody mężczyzna pracował w zakładzie stolarskim jego ojca. Natomiast później, liczyła się medycyna i zmienianie ludzkiego życia na lepsze.

René Favaloro ukończył szkołę medyczną na Uniwersytecie Narodowym La Plata i w roku 1948 uzyskał tytuł lekarza. Później podjął pracę w szpitalu w małym miasteczku, gdzie razem z bratem pomagali mieszkańcom poprawić ich poziom życia. Stworzyli pracownię kardiologiczną, sale operacyjną oraz wyszkolili personel. René pracował również w szpitalu w Cleveland, gdzie dzięki zdobytemu doświadczeniu, wyszedł z inicjatywą wykorzystania żyły odpiszczelowej do wytworzenia pomostu, który miał ominąć zwężony odcinek tętnicy wieńcowej. Pierwszą operację przeprowadził 9 maja 1967 roku. Aktualnie zabieg pomostowania to jeden z najczęściej wykonywanych zabiegów na oddziałach kardiochirurgii.

René Favaloro osiągnięcia

Google Doodle upamiętnia 96 rocznicę urodzin słynnego kardiochirurga. W szpitalu w Cleveland René Favalaro zdobywał coraz większe doświadczenie a jego nazwisko stało się rozpoznawalne na całym świecie. A to za sprawą przeprowadzenia operacji pomostowania, która zrewolucjonizowała świat medycyny. Dodatkowo, otworzyła mu drzwi do dalszej kariery, gdyż mógł operować już na całym świecie. Jednak słynny lekarz, powrócił w swoje rodzinne strony i kierował oddziałem kardiochirurgii, zakładając jeszcze fundację.

Tragiczna śmierć

René Favaloro otrzymał wiele propozycji politycznych, jednak nigdy z nich nie skorzystał. Ludzie go szanowali i czuli, że może być nawet idealnym kandydatem na Prezydenta. Jednak sytuacja w jego kraju sprawiała, że rosła w nim frustracja. Jego fundacja popadła w ogromne długi. Jak wiadomo kardiochirurg pisał listy do Prezydenta z prośbą o dofinansowanie, o jakąkolwiek pomoc. Jednak nigdy jej nie otrzymał. Brak pomocy ze strony państwa i ciągłe ignorowanie spraw z nim związanych, prawdopodobnie miało wpływ na tragiczne wydarzenie. Mianowicie, 29 lipca 200 roku, René Favaloro odebrał sobie życie.

 

Martyna T

Absolwentka Uniwersytetu SWPS we Wrocławiu. Miłośniczka festiwali muzycznych oraz książek psychologicznych.