Gdzie się podziały komary? Uciążliwe insekty w tym roku niemal niezauważalne

gdzie się podziały komary

Gdzie podziały się komary? To pytanie w ostatnim czasie zadaje sobie coraz to więcej osób. A to dlatego, że – wzorem poprzednich lat – te uciążliwe insekty są niemal niezauważalne. Dlaczego w wielu rejonach kraju w tym roku jest ich tak mało? Na to pytanie na łamach portalu tvp.info starali się odpowiedzieć eksperci. Jak się okazuje, wszystkiemu winny jest brak śnieżnej zimy oraz susza, z jaką w ostatnim czasie borykała się Polska. Brak komarów może mieć wydatny wypływ na cały ekosystem. Społeczeństwo jednak się cieszy, bo krwiożercze owady zwykle każdego wieczora dawały się nam we znaki.

Gdzie podziały się komary? Uciążliwe insekty w tym roku niemal niezauważalne!

Komary to jedne z najbardziej znienawidzonych insektów, które zwykle były nieodłączonym elementem wieczornych spacerów, grillowania czy spędzania czasu na świeżym powietrzu. W tym roku jednak coraz więcej osób zwraca uwagę na fakt, że komarów jest jakby mniej. Jak się okazuje, to wcale nie przypadek. Uciążliwi krwiopijcy w tym roku rzeczywiście nie dają nam w kość tak samo, jak było to do tej pory. Temat na łamach portalu tvp.info poruszyli eksperci. Okazuje się, że wszystko jest spowodowane brakiem śnieżnej zimy oraz ogólnopolską suszą. Komary przez panujące warunki nie miały gdzie złożyć jaj. Nie oznacza to jednak, że te nagle się nie pojawią.

ZOBACZ TAKŻE: KIEDY DECYZJA DOTYCZĄCE ZNIESIENIA OBOWIĄZKU NOSZENIA MASECZEK? MINISTER ZDROWIA ŁUKASZ SZUMOWSKI ZDRADZA SZCZEGÓŁY! WIELE WSKAZUJE NA TO, ŻE JUŻ NIEBAWEM BĘDZIEMY MOGLI WYCHODZIĆ BEZ ŻADNYCH PRZESZKÓD. ŻADNEGO ZGONU W CIĄGU OSTATNIEJ DOBY SPOWODOWANEGO KORONAWIRUSEM!

Przez suszę komary nie miały gdzie złożyć jaj. Niewykluczone jednak, że jeszcze tego lata insekty nagle się pojawią

Portal tvp.info na swoich łamach cytuje dr Miłosza Mazura – a ten przekonuje, że susza skutecznie może ograniczać rozwój populacji komarów. Im mniej wody, tym mniej komarów będzie męczyć nas długimi, letnimi wieczorami.

Portal TVP powołał się także na wypowiedź dr Ewy Sady ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. Według niej także wpływ na brak komarów miał fakt, że tegoroczna zima nie obfitowała w śnieg. Wobec tego nie utworzyły się kałuże i zastoiny wody, w których komary uwielbiają składać jaja.

Wspomniany wcześniej dr Miłosz Mazur zaznacza jednak, że cykl rozwojowy komarów jest niesamowicie krótki. Wynika z tego, że wystarczy zaledwie kilka dni opadów, aby komary znów dały o sobie znać. Warto także zwrócić uwagę, że brak komarów może mieć istotny wpływ na ekosystem – są one bowiem pożywieniem wielu zwierząt. Ich brak będzie je determinował do tego, aby zacząć szukać innych pokarmów.

źródło: tvp.info

Bartek Z

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Dziennikarstwo i Komunikacja Społeczna, specjalizacja: dziennikarstwo sportowe. Pasjonat piłki ręcznej oraz piłki nożnej.