Francja wycofuje produkty zawierające E171. Czy trafią do Polski?

uzbrojony człowiek porwał karetkę

Coraz częściej można spotkać na sklepowych półkach produkty ekologiczne. Zaczynamy bardziej doceniać naturalne składy, unikając towarów nafaszerowanych chemikaliami. Z tego powodu Francja wycofuje produkty zawierające E171.

Co kryje się pod nazwą E171?

E 171 jest rakotwórczy środek znany również jako dwutlenek tytanu (TiO2). Stosowany między innymi w przemyśle spożywczym jako środek wybielający, natomiast w przemyśle chemicznym do farb i kosmetyków. Międzynarodowa Agencja Badań nad Rakiem przydzieliła tę substancję do kategorii 2B, czyli prawdopodobnie mającej działanie rakotwórcze.

W jakich produktach możemy to znaleźć?

E 171 jest obecny w słodyczach, gumach do żucia, lodach. Dodatkowo zawierają to dżemy, napoje mleczne czy ciastka. Jest to spora grupa produktów, spożywanych przez ludzi na co dzień. Istnieje obawa, że te rzeczy mogą trafić z Francji na półki w polskich sklepach.

A więc kiedy ta ustawa?

Zero taryfy ulgowej dla producentów i dystrybutorów. Niestety trzeba myśleć o zdrowiu i zacząć coś robić w tym kierunku. Dlatego zakaz ma wejść w życie 1 stycznia 2020 roku. Czas trwania szacowany na 12 miesięcy, ma być czasem na przygotowanie analiz i wprowadzenia zmian na lepsze.

Podsumowując, warto być konsekwentnym w dokonywaniu zmian, dlatego zachęcamy: sprawdzajcie etykiety!

Martyna T

Absolwentka Uniwersytetu SWPS we Wrocławiu. Miłośniczka festiwali muzycznych oraz książek psychologicznych.