Firma Lego stworzyła instrukcje dla osób niewidomych – alfabet Braille’a i audio

Firma Lego stworzyła specjalną instrukcję przeznaczoną dla osób niewidomych. Dzięki niej, ułatwi to korzystanie z małych elementów, bez pomocy innych. Pojawią się dwie wersje: jedna w alfabecie Braille’a, natomiast druga audio, do odsłuchu. Co spowodowało takie zmiany? Okazuje się, że stoi za tym historia pewnego chłopca. 

Nowe instrukcje firmy Lego

Firma Lego zdecydowała się stworzyć nowe instrukcje – specjalnie dla osób niewidomych i niedowidzących. Mianowicie, jedna w alfabecie Braille’a, natomiast druga audio, do odsłuchu. Można je pobrać na stronie Lego i ściągnąć. Co ciekawe, są one bezpłatne! Do końca 2020 roku firma chce zebrać opinie i ulepszać projekt. Jednak za tym wszystkim kryje się historia pewnego chłopaka.

Historia chłopca i jego rodziny

Matthew Shifrin urodził się niewidomy i niestety zabawa klockami nigdy nie mogła być samodzielna. Z pomocą rodziny i przyjaciół, tworzyli krok po kroku instrukcje, którą następnie program przetłumaczył na język Braille’a. Dopiero wtedy zabawa mogła mieć charakter samodzielny. Dzięki takim rozwiązaniom istnieje spora szansa, aby dziecko w końcu mogło powiedzieć: zbudowałem to sam!

Aktualnie Matthew ma 22 lata i postanowił połączyć siły z zespołem Lego. Dzięki współpracy, łącząc własne doświadczenie oraz technologie, jest spora szansa na ułatwienie zabawy niewidomym dzieciom. Na początku, pojawić się mają 4 zestawy klocków m.in. budynki, samochody czy statki kosmiczne.

Szanujemy takie inicjatywy, natomiast firma liczy na spory odzew ze strony korzystających, gdyż pozwoli to na ulepszenie kolejnych zestawów i instrukcji. Teraz wystarczy tylko czekać na efekty ciężkiej pracy i sprawdzić jak cały projekt się przyjmie.

Martyna T

Absolwentka Uniwersytetu SWPS we Wrocławiu. Miłośniczka festiwali muzycznych oraz książek psychologicznych.