Euthanasia Coaster, czyli kontrowersyjny sposób na odejście ze świata. Zobacz wizualizację kolejki śmierci [WIDEO]

Euthanasia Coaster

Litewski artysta stworzył projekt Euthanasia Coaster, czyli ekstremalnej kolejki, która zapewnia śmierć. Pomysł miał być skierowany do osób, które chcą odejść ze świata w dosyć spektakularny i jednocześnie szalony sposób. Kolejkę śmierci zaprezentowano po raz pierwszy na wystawie HUMAN+ w Science Gallery w Dublinie. 

Kolejka śmierci

Eutanazja to kontrowersyjny i jednocześnie delikatny temat, który od lat dzieli społeczeństwo. Czy powinna być legalna? Prawdopodobnie na to pytanie nie ma jednoznacznej i dobrej odpowiedzi, ponieważ każdego sumienie jest inne.

W 2011 roku na wystawie HUMAN+ w Science Gallery w Dublinie wyjawiła się kolejka górska autorstwa Julijonasa Urbonasa, doktoranta z Royal College of Art w Londynie. Mężczyzna zaprojektował tzw. Euthanasia Coaster służący do zabijania w nietypowy sposób. Na czym polega?

ZOBACZ TAKŻE: INTELIGENTNE NAGROBKI Z BLUETOOTH – ILE KOSZTUJĄ?

Kolejka górska została tak zaprojektowana, aby podróż wagonikiem zakończyła się śmiercią. Euthanasia Coaster polega na rozpędzeniu się do odpowiedniej prędkości i przeciążeniu, które powoduje odpłynięcie krwi z mózgu. Początkowo człowiek czuje euforię i szczęście, a zaraz później umiera. 

Trasa kolejki rozpoczyna się od wjazdu na wysokość około 500 metrów. Następnie zatrzymuje się na samej górze i daje pasażerom możliwość zmiany decyzji. Następnie zjeżdża w dół z prędkością blisko 360 km/h i przemierza specjalnie skonstruowane pętle, które wywołują przeciążenie 10 g. Pętli jest 7, a każda kolejna coraz mniejsza. Szacuje się, że śmierć nastąpiłaby już na pierwszej. Warto dodać, że przy 5 g człowiek traci już przytomność.

Wizualizację kolejki możecie zobaczyć na poniższych nagraniach.

Pasażer w czasie wjazdu na górę ma kilka minut na to, aby przemyśleć swoją decyzję oraz powspominać najlepsze momenty ze swojego życia. Organizm stopniowo zacznie przyzwyczajać się do wysokości (…). Szczyt jest najlepszym miejscem na powiedzenie swojego ostatniego słowa… – powiedział autor konstrukcji.

Warto dodać, że Euthanasia Coaster nie został dopuszczony do użytku i jest jedynie kontrowersyjnym pomysłem, o którym nie przestaje być głośno.

źródło: menway.interia.pl, youtube.com

Magdalena C

Z wykształcenia inżynier produkcji. Miłośniczka podróży i dokumentów kryminalnych.