Europejskie Jamboree 2020 – zlot skautów w Gdańsku

Pod koniec lipca na Wyspę Sobieszewską w Gdańsku zjedzie ponad 20 tysięcy skautów z prawie 80 krajów. Przygotowania trwają od długich miesięcy. Europejskie Jamboree 2020 to zlot skautów z najdalszych zakątków świata. W tym roku tematem wiodącym będzie ochrona środowiska.

 

Skauting – co to właściwie jest?

Skauting to ruch społeczny i pedagogiczny sformalizowany w szeregu organizacji młodzieżowych w wielu krajach. Zapoczątkowany został na przełomie XIX i XX wieku w Anglii. Za założyciela skautingu uznaje się Roberta Baden-Powella. Z kolei w Polsce prekursorem skautingu był Andrzej Małkowski, który utworzył harcerstwo – polską odmianę skautingu. Do dziś organizacja ta funkcjonuje pod nazwą ZHP – Związek Harcerstwa Polskiego.

 

Europejskie Jamboree 2020 – co to za spotkanie?

Europejskie Jamboree to impreza otwarta. Na spotkanie zaproszeni są wszyscy zrzeszeni w WOSM – Światowej Organizacji Ruchu Skautowego i w WAGGGS – Światowej Organizacji Przewodniczek i Skautek. Co ważne, członkowie tych dwóch organizacji po raz pierwszy w historii spotkają się razem w Gdańsku. Zdaniem komendanta Europejskiego Jamboree 2020 – Karola Gzyla – Jamboree to przede wszystkim żywa lekcja współpracy – świadectwo tego, że młodzi ludzie różnych kultur potrafią się ze sobą dogadać i wspólnie obozować. Po drugie to solidarność i braterstwo.

 

Jak wygląda organizacja wydarzenia?

W Gdańsku do organizacji włączyli się: Wojewódzki Inspektor Sanitarny, Morski Oddział Straży Granicznej, Wydział Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego, komenda Policji i Straży Pożarnej. Na terenie zlotu funkcjonować będzie 9 punktów medycznych oraz liczne mobilne patrole medyczne. Oprócz tego wejście na zlot będzie limitowane i odbywać się będzie za okazaniem zaproszeń.

 

Kiedy, gdzie i pod jakim hasłem?

Europejskie Jamboree odbywać się będzie pod hasłem: „Act! Działaj!”. Ma ono przede wszystkim skłaniać uczestników do rozpoczęcia działania na rzecz ochrony środowiska. Spotkanie rozpocznie się 27 lipca i potrwa do 5 sierpnia. Całość odbywać się będzie na Wyspie Sobieszewskiej w Gdańsku. Co ważne, łącznie udział weźmie 21 tysięcy skautów z 79 krajów całego świata.

 

Podsumowując, zlot skautów w Gdańsku będzie nie tylko okazją do spotkania z młodymi ludźmi z niemal każdego zakątka świata, ale także platformą wymiany doświadczeń i opinii o takich ważnych zagadnieniach jak solidarność, braterstwo, a nawet ochrona środowiska.

Marta D

Absolwentka dziennikarstwa, kulturoznawstwa i fotografii – radiowiec z zawodu, kulturalny człowiek z wykształcenia, fotograf z pasji. Humanistka i umysł ścisły w jednym. Nie lubi zamykać się w ramach szablonowości. Uwielbia wyzwania, nowe miejsca i ciekawych ludzi.