26 nowych fotoradarów w Polsce – gdzie staną nowe urządzenia?

W 2020 roku na drogach stanie 26 nowych fotoradarów w Polsce. Badania pokazują, że 58% kierowców przekracza prędkość na autostradach, a aż 84% przejeżdżając przez wsie i małe miejscowości. Dlatego też żeby zwiększać bezpieczeństwo wszystkich uczestników drogi, organy państwa decydują się na stawianie kolejnych fotoradarów.

 

Dlaczego stawia się fotoradary?

Oczywiście fotoradary będą zainstalowane w najbardziej niebezpiecznych miejscach. W dodatku tym razem ich ustawienie odbędzie się za sprawą unijnego projektu „Zwiększenie skuteczności i efektywności systemu automatycznego nadzoru nad ruchem drogowym”. Łącznie w ramach projektu będzie zakupionych 358 nowych urządzeń rejestrujących. Z tego 111 zostanie zainstalowanych w nowych miejscach, m.in. na trasach wojewódzkich i powiatowych.

 

Kto decyduje o umieszczeniu fotoradarów?

Oczywiście w typowaniu miejsc objętych nadzorem brał udział Instytut Transportu Samochodowego, który pracował w konsorcjum z firmą Heller Consult. Skutkiem tego łącznie złożono 3 tysiące wniosków. W rezultacie pierwsze nowe fotoradary pojawią się w czwartym kwartale 2020 roku.

 

26 nowych fotoradarów w Polsce – gdzie staną?

Oczywiście umiejscowienie fotoradarów zależy od tego, w których miejscach występowało najwięcej niebezpiecznych sytuacji. Dlatego też fotoradary staną w tych miejscach:

 1. Biskupice – Woj. Małopolskie
 2. Ciekoty – Woj. Świętokrzyskie
 3. Dziećmiarowice – Woj. Lubuskie
 4. Głuszczyca Górna – Woj. Dolnośląskie
 5. Grójec – Woj. Mazowieckie
 6. Hryniewicze – Woj. Podlaskie
 7. Jędrzejów – Woj. Świętokrzyskie
 8. Kartuzy – Woj. Pomorskie
 9. Kościelna Wieś – Woj. Wielkopolskie
 10. Kraków – Woj. Małopolskie
 11. Krapkowice – Woj. Opolskie
 12. Kryspinów – Woj. Małopolskie
 13. Lublin – Woj. Lubelskie
 14. Łazy – Woj. Mazowieckie
 15. Łódź – Woj. Łódzkie (2 fotoradary)
 16. Naściszowa – Woj. Małopolskie
 17. Niemodlin – Woj. Opolskie
 18. Oborniki – Woj. Wielkopolskie
 19. Proszków – Woj. Dolnośląskie
 20. Sianów – Woj. Zachodniopomorskie
 21. Solec Kujawski – Woj. Kujawsko-Pomorskie
 22. Staszów – Woj. Świętokrzyskie
 23. Ursus – Woj. Mazowieckie
 24. Wandzin – Woj. Lubelskie
 25. Wierzyca – Woj. Pomorskie

 

Jakie są plany na przyszłość?

Bez wątpienia istotne jest to, że w kolejnych latach Główny Inspektorat Transportu Drogowego planuje kupić 39 nowych urządzeń do odcinkowego pomiaru średniej prędkości. Na przykład jedną z typowanych dróg, na których ma działaś urządzenie jest Obwodnica Trójmiasta. Oprócz tego zakupionych będzie 30 nowych urządzeń do monitorowania wjazdu na skrzyżowanie na czerwonym świetle, a także 5 rejestratorów na przejazdach kolejowych. Dodatkowo służby będą dysponować 11 przenośnymi urządzeniami rejestrującymi.

Podsumowując, dobrze, że na polskich drogach staną nowe fotoradary. Oznacza to bowiem, że bezpieczeństwo na drogach chociaż w kilku miejscach się zwiększy. Jednakże niestety smutnym jest fakt, że kierowcy sami z siebie nie zdejmują nogi z gazu, a muszą ich do tego zmuszać urządzenia generujące mandaty.

Marta D

Absolwentka dziennikarstwa, kulturoznawstwa i fotografii – radiowiec z zawodu, kulturalny człowiek z wykształcenia, fotograf z pasji. Humanistka i umysł ścisły w jednym. Nie lubi zamykać się w ramach szablonowości. Uwielbia wyzwania, nowe miejsca i ciekawych ludzi.