Elektroniczny papieros – lans czy zagrożenie?

O tym, że palenie tytoniu jest niezdrowe, mówi się już od dłuższego czasu. Nawet dzieci wiedzą, że tytoń to coś niedobrego. Dlatego też część palaczy, łącznie z młodymi ludźmi, przerzuciło się na papierosy elektroniczne. Ale pytanie brzmi: elektroniczny papieros – lans czy zagrożenie?

 

Czym jest elektroniczny papieros?

Elektroniczny papieros to inaczej e-papieros lub elektroniczny inhalator nikotyny. Jest to urządzenie inhalacyjne zasilane akumulatorem. Daje użytkownikowi wrażenia podobne do palenia tradycyjnych papierosów. E-papieroszamienia roztwór inhalacyjny na wdychany przez użytkownika aerozol. Roztwór inhalacyjny składa się z glikolu propylenowego, gliceryny, aromatów oraz nikotyny w różnym stężeniu. Czasami roztwór zawiera także niewielkie ilości wody demineralizowanej oraz etanolu.

 

Status prawny e-papierosów

W Polsce e-papierosy mogą kupić wyłącznie osoby, które ukończyły 18 lat. Zakazane jest ich używanie w miejscach publicznych oraz reklamowanie. Ustawa z dnia 22 lipca 2016 roku została wprowadzona m.in. dlatego, że coraz więcej ludzi sięga po ten rodzaj papierosa nie zwracając uwagi na szkodliwe i uzależniające skutki.

 

Elektroniczny papieros króluje wśród młodzieży

Szkoły w niemal całej Polsce borykają się z plagą e-papierosów i to nie tylko szkoły średnie, ale coraz częściej także szkoły podstawowe. Wielu uczniów przychodzi do szkoły z elektronicznymi papierosami i pali podczas przerw. Niestety, zachowanie takie wynika bardziej z chęci zabłyśnięcia wśród kolegów i koleżanek niż z uzależnienia.  Często palenie papierosów w czasie zajęć lekcyjnych lub przerw bywa karane przez nauczycieli i dyrektorów.

 

Zagrożenie elektronicznego papierosa

Z badań Głównego Inspektora Sanitarnego wynika, że Polska wyróżnia się na tle innych państw jeśli chodzi o e-papierosy. Używanie e-papierosów wśród młodzieży w wieku od 15 do 19 lat wzrosło sześciokrotnie między 2011 a 2014 rokiem. Niestety, młodzież nie zdaje sobie sprawy, że papierosy elektroniczne uzależniają i wpływają tak samo negatywnie na zdrowie jak palenie papierosów tradycyjnych.

 

Czym grozi palenie e-papierosa?

Główny Inspektor Sanitarny wskazuje, że palenie e-papierosów może powodować:

  • podrażnienie górnych i dolnych dróg oddechowych
  • kontaktowe zapalenie skóry i oparzenia
  • upośledzenie pamięci
  • narażenie na nałóg nikotynowy w przyszłości.

 

Podsumowując, elektroniczny papieros to dziś nie tylko lans, ale przede wszystkim ogromne zagrożenie. Szczególnie, że coraz częściej sięgają po niego młodzi ludzie. E-papierosy, nawet, gdy napełniane nimi olejki nie mają nikotyny, podobnie jak te tradycyjne, trują i uzależniają.

 

Marta D

Absolwentka dziennikarstwa, kulturoznawstwa i fotografii – radiowiec z zawodu, kulturalny człowiek z wykształcenia, fotograf z pasji. Humanistka i umysł ścisły w jednym. Nie lubi zamykać się w ramach szablonowości. Uwielbia wyzwania, nowe miejsca i ciekawych ludzi.