Od lipca łatwiej będzie stracić prawo jazdy

Od lipca

Od lipca dużo łatwiej będzie stracić prawo jazdy. Do Rządowego Centrum Legislacji wpłynął projekt dotyczący zmian prawa o ruchu drogowym. Ministerstwo Infrastruktury proponuje zwiększyć bezpieczeństwo pieszych na przejściach, a dodatkowo uregulować przekraczanie prędkości poza terenem zabudowanym. Jak dokładnie mają wyglądać przepisy obowiązujące od 1 lipca 2020 roku?

Przekroczenie prędkości o 50 km/h poza terenem zabudowanym

Od 1 lipca 2020 roku będą obowiązywały nowe przepisy ruchu drogowego. Do Rządowego Centrum Legislacji wpłynął projekt dotyczący zmian w prawie o ruchu drogowym. Konkretniej mają dotyczyć zwiększenia bezpieczeństwa pieszych na przejściach oraz przekraczania prędkości poza terenem zabudowanym. Okazuje się, że kierowca, który przekroczy dozwoloną prędkość o 50 km/h lub więcej poza obszarem zabudowanym, straci prawo jazdy. Kolejną zmianą jest zrównanie prędkości w obszarze zabudowanym do 50 km/h w dzień i w nocy.

Nowe brzmienie art. 26 ust. 1, w którym zobowiązuje kierowcę zbliżającego się do przejścia dla pieszych, poza zachowaniem szczególnej ostrożności i ustąpieniem pierwszeństwa pieszemu na przejściu, również zmniejszenie prędkości. Ministerstwo Infrastruktury chce dodatkowo zadbać o bezpieczne przejście przez jezdnię.

Zmianie ulegną również przepisy ustawy o kierujących pojazdami, na podstawie którego starosta wyda decyzję administracyjną o zatrzymaniu prawa jazdy, gdy kierujący pojazdem przekroczył dopuszczalną prędkość o więcej niż 50 km/h., bez względu na to, czy przekroczenie prędkości nastąpiło na obszarze zabudowanym czy poza obszarem zabudowanym.


ZOBACZ TAKŻE: ZNIESIENIE OBOWIĄZKU POSIADANIA PRZY SOBIE PRAWA JAZDY

Analiza badań prędkości

Okazuje się, że z analiz prędkości wynika, że między 50km/h, a 60km/h jest zasadnicza różnica. Konkretnie chodzi o długość drogi hamowania oraz ewentualne skutki zdarzeń. Badania dowodzą, że ponad 95% pieszych ma szansę przeżyć uderzenie pojazdu poruszającego się maksymalnie 30km/h. Natomiast szanse spadają, kiedy prędkość staje się większa niż 50 km/h.

Warto również wspomnieć o zniesieniu obowiązku posiadania przy sobie prawa jazdy. Zmiany mają być wprowadzone jeszcze w tym półroczu – zapewnił Marek Zagórski, minister cyfryzacji. Elektroniczne prawo jazdy ma działać na tych samych zasadach jak elektroniczny dowód rejestracyjny.

Magdalena C

Z wykształcenia inżynier produkcji. Miłośniczka podróży i dokumentów kryminalnych.