„Ekstremalne zagrożenie”. Wybuch chemikaliów w Niemczech, chmura już w Polsce

ekstremalne zagrożenie

„Ekstremalne zagrożenie” – takim mianem niemieckie służby określiły to, co stało się wczoraj w Leverkusen. To właśnie wtedy doszło do pożaru i ogromnej eksplozji w parku chemicznym należącym do znanego koncernu Bayer. Mieszkańcy miasta dostali nakaz szczelnego zamknięcia okien i drzwi, oraz wyłączenia urządzeń wentylacyjnych. Wszystko przez toksyczne opary i chmurę, która zaczęła zmierzać w kierunku Polski. Według wyliczeń ekspertów, już dziś nad ranem miała ona pojawić się w Polsce. Dokąd dokładnie zmierza? Czy jest się czego obawiać? Portal o2.pl podaje, że sytuacji bacznie przygląda się IMGW.

„Ekstremalne zagrożenie”. Wybuch chemikaliów w Niemczech, chmura już w Polsce

Nadal nie milkną echa potężnej eksplozji, jaka miała miejsce w Leverkusen na terenie Niemiec. Do zdarzenia doszło wczoraj w parku chemicznym znanego koncernu Bayer. Według racji świadków, wybuch można było odczuć w całym mieście, a wszystko zaczęło się od niekontrolowanego pożaru składu odpadów. Na ten moment wiadomo o 2 ofiarach i około 30 rannych osobach.

Reakcja niemieckich służb okazała się błyskawiczna. Natychmiast wydano polecenie, aby okoliczni mieszkańcy zamknęli okna i drzwi, a także zaprzestali na jakiś czas korzystać z wentylacji. Samo gaszenie pożaru trwało natomiast około czterech godzin. W powietrzu zaczęły unosić się toksyczne opary. Profilaktycznie zamknięto też pobliski węzeł autostradowy, jednak po ustaleniach strażaków stwierdzono, że skażenie powietrza nie zagraża w stopniu znaczącym zdrowiu oraz życiu. Okazało się też, że powstała przy okazji zdarzenia chmura, zmierza do naszego kraju. Rano miała pojawić się w Szczecinie.

ZOBACZ TAKŻE: PIERWSZY MEDAL POLSKI NA IGRZYSKACH OLIMPIJSKICH W TOKIO! KIBICE NARESZCIE SIĘ DOCZEKALI, KAPITALNY FINAŁ PAŃ!

Ostrzeżenie dla Szczecina od IMGW. Gdzie jeszcze przemieści się chmura nad naszym krajem?

Chmura powstała w wyniku zdarzenia, zaczęła zmierzać w kierunku naszego kraju. IMGW wydało nawet ostrzeżenie dla Szczecina. Nad miastem chmura miała pojawić się w godzinach porannych, między 7 a 9. Później skieruje się ona na Koszalin, Trójmiasto i Elbląg.

Czy jest ona rzeczywiście niebezpieczna? Portal o2.pl podaje – powołując się na IMGW – że „koncentracja zanieczyszczeń powinna ulec zmniejszeniu”. Pomóc w tym mają opady deszczu i burze.

źródło: Twitter, o2.pl

Bartek Z

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Dziennikarstwo i Komunikacja Społeczna, specjalizacja: dziennikarstwo sportowe. Pasjonat piłki ręcznej oraz piłki nożnej.