Ekstremalna sytuacja. 4 stopień zagrożenia w Polsce

to ma się wydarzyć już dziś

Ekstremalna sytuacja w Polsce. Pogoda w dalszym ciągu mocno daje się nam we znaki. Zmienna i surowa aura nie rozpieszcza. Niebezpiecznie jest w wielu miejscach kraju. Nad ranem spadł śnieg, który już teraz zdążył sparaliżować ruch na drogach. Jeszcze gorzej jest w Tatrach, gdzie TOPR ogłosił w czwartek wieczorem czwarty, wysoki stopień zagrożenia lawinowego. Sytuacji nie należy lekceważyć, to bardzo poważne ostrzeżenie. RMF24.pl pisze, że odradzane są wszelkie wyjścia w góry.

Ekstremalna sytuacja. 4 stopień zagrożenia w Polsce. Ratownicy odradzają to każdemu

Pogoda nieustannie daje się nam we znaki. W ostatnich dniach jest zmienna i nieprzewidywalna. Nad ranem w wielu miejscach w kraju spadł śnieg, który sparaliżował ruch na drogach. Na dalszą część dnia zapowiadane są silne opady deszczu oraz porywisty wiatr. Mieszkańcy niektórych regionów Dolnego Śląska otrzymali nawet wiadomości tekstowe z alertem RCB. To jednak nie wszystko. Bardzo, ale to bardzo niebezpiecznie jest w górach, a zwłaszcza w Tatrach.

To właśnie tam ogłoszono bardzo wysoki, 4 stopień zagrożenia lawinowego. TOPR podaje, że sytuacja jest wręcz ekstremalna i odradza wszelkich wyjść w góry. Alarmy dotyczą zarówno polskiej, jak i słowackiej części Tatr. Portal RMF24.pl wyjaśnia, co tak właściwie oznacza wprowadzenie 4 stopnia zagrożenia lawinowego w górach:

Czwarty stopień zagrożenia lawinowego oznacza, że wyzwolenie lawiny jest prawdopodobne nawet przy małym obciążeniu dodatkowym na wielu stromych stokach. Należy się spodziewać licznych samoistnych dużych, a nawet bardzo dużych lawin. 

ZOBACZ TAKŻE: Dramatyczna prognoza. IMGW alarmuje, ostrzeżenia wydane

Bardzo silny wiatr powodujący zamiecie śnieżne. Apel ratowników – nie wychodzić w góry

Ratownicy ostrzegają również przed bardzo silnym wiatrem, który powoduje zamiecie śnieżne. Wychodzenie w góry to aktualnie bardzo zły pomysł, apeluje się, aby tego nie robić. Obecnie wiąże się to z ogromnym niebezpieczeństwem.

źródło: RMF24.pl, Twitter

Bartek Z

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Dziennikarstwo i Komunikacja Społeczna, specjalizacja: dziennikarstwo sportowe. Pasjonat piłki ręcznej oraz piłki nożnej.