Dziś zobaczymy półcieniowe zaćmienie Księżyca

Dziś zobaczymy

Dziś zobaczymy półcieniowe zaćmienie Księżyca. Co ciekawe, zjawisko to będzie można zauważyć gołym okiem. Nasz satelita prawie w całości schowa się w półcieniu Ziemi. Zdarzenie będzie trwało od godziny 18:07 do 22:12, a swój punkt kulminacyjny osiągnie dokładnie o 20:10. 

Półcieniowe zaćmienie Księżyca

W piątek 10 stycznia odbędzie się półcieniowe zaćmienie Księżyca. Nasz naturalny satelita schowa się niemal w całości w półcieniu Ziemi, co będzie można obserwować gołym okiem. Zdarzenie będzie trwało od godziny 18:07 do 22:12, a swój punkt kulminacyjny osiągnie dokładnie o 20:10. Ponadto zjawisko będzie widoczne w każdym miejscu w Polsce. Tego samego dnia pojawi się również „wilczy księżyc”, czyli pierwsza pełnia w tym roku.

Półcieniowe zaćmienie Księżyca to chwila, kiedy Ziemia znajduje się dokładnie między Słońcem, a Księżycem. Warto jednak zauważyć, że ze względu na ogromne rozmiary Słońca, Ziemia rzuca nieregularny cień. Wówczas tarcza Księżyca zostanie zasłonięta w 89,5%. Dzięki temu będziemy mogli wyraźnie zauważyć różnice w blasku naszego satelity. Zdecydowanie najciemniejszy będzie on w okolicach swojego południowego bieguna, podczas gdy na równiku będzie nieco jaśniejszy.


ZOBACZ TAKŻE: BILLBOARD DRACULI, KTÓRY ZWRACA NA SIEBIE UWAGĘ TYLKO NOCĄ

Jak obserwować półcieniowe zaćmienie?

Zjawisko będzie widoczne dla każdego gołym okiem. Tarcza Księżyca będzie zdecydowanie bardziej oświetlona przez Słońce niż podczas całkowitego zaćmienia. Pomocna jednak może się okazać lornetka lub najprostszy teleskop.

Warto dodać, że już w marcu i kwietniu będzie miało miejsce kolejne ciekawe zjawisko, jakim jest tzw. Superksiężyc. To moment, kiedy Księżyc jest w pełni, a jednocześnie jest najbliżej perygeum swojej orbity, czyli w najmniejszej możliwej odległości od Ziemi. Wówczas tarcza naszego satelity wydaje się wtedy nawet o 14% większa i 30% jaśniejsza niż w apogeum. Superksiężyc będzie można obserwować już 9 marca, a perygeum nastąpi dzień później, gdy Księżyc będzie najbliżej Ziemi od sierpnia 2019 roku. Kolejny Superksiężyc będzie można zobaczyć 8 kwietnia. Podczas perygeum (dzień wcześniej) Księżyc będzie Ziemi od lutego 2019.

Magdalena C

Z wykształcenia inżynier produkcji. Miłośniczka podróży i dokumentów kryminalnych.