Dwie kobiety w jednej ciąży – pierwszy przypadek na świecie

Dwie kobiety

Dwie kobiety biologicznymi matkami – jest to pierwszy tego typu przypadek na świecie. Jedna z nich wydała na świat dziecko, które wcześniej było w łonie jej żony. Wszystko stało się możliwe dzięki procedurze AneVivo, nazywanej „naturalną alternatywą dla in vitro”. Dr Kamal Ahuja, dyrektor zarządzający i naukowy London Women’s Clinic, powiedział, że są to „pierwsze narodziny na świecie z dzielonym macierzyństwem” z wykorzystaniem tej metody.

Podzieliły się ciążą

Para dwóch kobiet pragnęła mieć dziecko, ale chciały, aby obie były biologicznymi matkami. Jak to jest możliwe? Mianowicie, do zapłodnienia doszło w ciele Donny Francis-Smith, a zarodek dojrzewał w łonie jej żony – Jasmine. Wszystko udało się dzięi zastosowaniu metody Ane-Vivo, zwanej inaczej „naturalną alternatywą dla in vitro”.

W trakcie procedury in vitro dochodzi do pobrania gamet, a zapłodnienie odbywa się poza organizmem matki. Następnie zarodek transferowany jest do macicy. W trakcie metody AneVivo również dochodzi do pobrania gamet, ale zapłodnienie odbywa się w organizmie kobiety. Gamety umieszczane w silikonowej kapsułce, która transferowana jest na kilkanaście godzin do macicy. Następnie wyjmuje się kapsułkę, selekcjonuje zdrowe zarodki i po kilku dniach wprowadza do ciała kobiety. Procedura została opracowana przez szwajcarską firmę biotechnologiczną Anecova wraz z naukowcami z Politechniki w Lozannie. W Polsce dostępna jest od 2016 roku.

ZOBACZ TAKŻE: EPIDEMIA ODRY: PROWADZIŁ KAMPANIĘ ANTYSZCZEPIONKOWĄ NA FB – ARESZTOWALI GO

Rozwiązanie dla par jednopłciowych

„The Telegraph” uważa, że rozwiązanie jest krokiem naprzód jeżeli chodzi o stosowanie in vitro i osób homoseksualnych. Dzięki temu dwie kobiety mogą uczestniczyć w jednej ciąży. 30-letnia kapral Donna Francis-Smith w rozmowie z „The Telegraph” powiedziała:

Jest wiele par jednopłciowych, w których jedna osoba robi wszystko i jedna osoba zachodzi w ciąże i rodzi dziecko, tymczasem my obie jesteśmy zaangażowane. To z pewnością zbliżyło nas do siebie emocjonalnie. Mamy szczególną więź z Otisem przez sposób, w jaki został poczęty.

Dr Kamal Ahuja, dyrektor zarządzający i naukowy London Women’s Clinic powiedział, że są to „pierwsze narodziny na świecie z dzielonym macierzyństwem” z wykorzystaniem tej metody. Para podkreśla, że dzięki procedurze obie kobiety czują się równe w całym procesie.

 

Magdalena C

Z wykształcenia inżynier produkcji. Miłośniczka podróży i dokumentów kryminalnych.