Dwa nowe znaki na polskich drogach. Sprawdź co oznaczają

Już wkrótce na polskich drogach pojawią się dwa nowe znaki drogowe. Będę one informować o rozpoczęciu i zakończeniu pomiaru średniej prędkości pojazdów. Dlatego lepiej zapoznać się dokładnie z tym, co oznaczają, gdyż już w sierpniu będą widoczne na trasach. 

Nowe znaki co oznaczają?

Znaki pojawią się na drogach już w połowie sierpnia. Głównie dotyczą automatycznej kontroli średniej prędkości. Jeden z nich jej rozpoczęcie, natomiast drugi zakończenie.

Pierwszy z nich, oznaczony symbolem D-51a, czyli informuje o rozpoczęciu automatycznej kontroli prędkości. To wiadomość o tym, że rozpoczyna się odcinek, na którym prędkość będzie rejestrowana przez urządzenia działające samoczynnie. Nowy znak będzie miał na dole podaną dozwoloną prędkość z jaką można się poruszać. Do tej pory nie było tej informacji, co sprawiało, że kierowcy musieli się domyślać o co chodzi.


Zakończenie pomiaru

Kolejnym znakiem jest D-51b, czyli informujący o zakończeniu pomiaru średniej prędkości. Głównie chodzi o kontrolę na pewnym odcinku drogi. Różni się od fotoradaru tym, że fotoradar mierzy prędkość w kontrolowanym punkcie.

Na całej długości tego odcinka będą rozmieszczone aparaty fotograficzne lub kamery rejestrujące pojazdy. Dzięki temu będzie można określić czas i średnią prędkość poruszania się samochodów. W przypadku, gdy kierowca przekroczy dozwoloną prędkość, dostanie mandat, tak jak w przypadku kontroli fotoradarem.

W Polsce już od jakiegoś czasu istnieją odcinki, na których kontroluje się prędkość, jednak tym razem postanowiono zmienić wygląd znaków.

źródło zdjęć: wprost.pl

 

Martyna T

Absolwentka Uniwersytetu SWPS we Wrocławiu. Miłośniczka festiwali muzycznych oraz książek psychologicznych.